Montpellier. Gasquet z szansą na czwarty triumf

/ Jakub Karbownik , źródło: własne, foto: AFP

Richard Gasquet i Lucas Pouille zmierzą się w meczu o tytuł najlepszego tenisisty Open Sud de France 2018. Dla 31-latka jest to szósty finał z rzędu osiągnięty w Montpellier.

W niespełna dziesięcioletniej historii turnieju rozgrywanego na południu Francji jeszcze się nie zdarzyło, aby jednym z uczestników finału nie był zawodnik gospodarzy. W tegorocznej edycji tradycja została podtrzymana. W półfinałach wystąpili trzech reprezentanci trójkolorowych i Belg.
Półfinałowym rywalem Richarda Gasqueta, który w tegorocznej rywalizacji został rozstawiony z numerem pięć, była turniejowa „jedynka”, David Goffin.

O losach pierwszej partii rozstrzygnęło przełamanie w siódmym gemie. Drugi set był partią bez historii. Reprezentant Belgii wygrał go, nie oddając rywalowi nawet gema i o tym kto zagra w niedzielnym finale, miała rozstrzygnąć partia trzecia. W tej Gasquet musiał trzykrotnie bronić swojego podania. Jednak m.in. dzięki wsparciu publiczności, zeszłoroczny finalista turnieju rozgrywanego w Montpellier Arena wyszedł z opresji obronną ręką. A następnie sam przełamał serwis rywala i stało się jasne, że kolejnym zwycięzcą turnieju Sud de France zostanie reprezentant gospodarzy.

Rywalem trzykrotnego mistrza będzie Lucas Pouille. We francuskim półfinale niespełna 24-letni tenisista spotkał się z Jo-Wilfriedem Tsongą. W spotkaniu pierwszej i drugiej rakiety Francji stroną przeważającą był pochodzący z Le Mans tenisista. Finalista Australian Open 2008 bez problemu wygrał pierwszego seta, oddając rywalowi jedynie gema. Jednak w drugiej partii przy stanie 5:5 musiał oddać mecz z powodu kontuzji uda.