Sofia. Sousa i Lacko z awansem, Wawrinka najwyżej rozstawionym

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Stan Wawrinka najwyżej rozstawionym zawodnikiem trzeciej edycji Diema Xtra Sofia Open. Szwajcar zmagania rozpocznie od drugiej rundy. Dziś pierwsze mecze turnieju głównego wygrali Lukas Lacko i Joao Sousa.

Po zmaganiach w Pucharze Davisa rozpoczynamy kolejny turniejowy tydzień. Jedną z możliwości do wybory przez tenisistów jest trzecia edycja Diema Xtra Sofia Open. Turniej rangi ATP 250 został dziś zainaugurowany w Arenie Armeec. Pierwszymi zawodnikami, którzy dostali się do drugiej rundy są Lukas Lacko i Joao Sousa.

Słowak ograł w pierwszej rundzie rozstawionego z ósemką Jewgienija Donskoja 6:4, 6:4. Pogromca Raonicia z Australii, dziś rozegrał kolejne dobre spotkanie. Na początku obu partii przełamywał rywala. I to wystarczyło, aby zapisać na swoim koncie dwa sety. Po 80. minutach Słowak wykorzystał piłkę meczową i zameldował się w drugiej rundzie. W niej zmierzy się z Radu Albotem lub Jozefem Kovalikiem.

Sousa wyrzucił za burtę turnieju przedstawiciela gospodarzy. Dimitara Kuzmanowa stać było tylko na wyrównaną walę z Portugalczykiem w premierowym secie. Od stanu 3:5 Bułgar wrócił do gry i doprowadził do tie breaka. W trzynastym gemie był bliski wygrania partii. Prowadził już 5-1, miał trzy piłki setowe. To było jednak za mało i ostatecznie Sousa wygrał 8-6. Druga odsłona była już jednostronna i bardzo pewnie 6:1 wygrał faworyt. W kolejnej rundzie Sousa zagra z Maximilianem Martererem lub Malekiem Jazirim.

Wśród uczestników tegorocznych zmagań w Sofii zabraknie faworyta gospodarzy i zarazem obrońcy tytułu Grigora Dimitrowa. Jego miejsce na szczycie turniejowej drabinki zajął Stan Wawrinka, który wraca do rywalizacji po nieudanej i szybko zakończonej przygodzie w Melbourne. W Australian Open przegrał już w drugiej rundzie z rewelacyjnym Amerykaninem – Tennysem Sandgrenem.

Czuję się znacznie lepiej. Od pierwszego dnia, w którym wróciłem z Australii, ciężko pracowałem fizycznie. Powoli zaczynam wracać na mój najwyższy poziom. Cieszę się ze wszystkich ulepszeń, które robię i jestem zadowolony, że wróciłem na trasę ATP Word Tour – powiedział Wawrinka.

Szesnastokrotny zwycięzca turniejów ATP cały czas próbuje odbudować formę po operacji kolana, którą przeszedł pod koniec poprzedniego roku. Na swój drugi tegoroczny występ wybrał Sofię.

Nigdy nie byłem w Bułgarii. To jest mój pierwszy raz – powiedział Szwajcar. – Dlatego jestem naprawdę podekscytowany, gdyż słyszałem naprawdę dobre rzeczy … zwłaszcza, że jest turniej, w państwie Grigora Dimitrowa. W zeszłym roku dużo o nim rozmawialiśmy, więc jestem podekscytowany, że zobaczę teraz jego kraj – dodał.

Z numerem drugim w Diema Xtra Sofia Open wystąpi Adrian Mannarino. Kolejnymi wysoko rozstawionymi zawodnikami będą Gilles Muller (nr 3) oraz Philipp Kohlschreiber (4). Cała czwórka z najwyższymi numerami zacznie walkę od drugiej rundy.

Joao Sousa (Portugalia, 7) – Dimitar Kuzmanow (Bułgaria, WC) 7:6(6), 6:1
Lukas Lacko (Słowacja) – Jewgienij Donskoj (Rosja, 8) 6:4, 6:4