Bazylea: ważny krok Del Potro, pewny Federer

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Juan Martin Del Potro pokonał Juliena Benneteau 6:4, 6:4 w Swiss Indoors Basel. Argentyńczyk wykonał tym samym duży krok w kierunku Nitto ATP Finals. Kolejne pewne zwycięstwo odniósł Roger Federer.

Del Potro odniósł dziś bardzo ważne zwycięstwo w drugiej rundzie turnieju ATP 500 w Bazylei. Argentyńczyk pokonał w dwóch setach doświadczonego Francuza – Juliena Benneteau. Rozstawiony z czwórka faworyt w obu setach wypracował po jednym przełamaniu a partie kończyły się wynikiem 6:4. Był to drugi mecz obu zawodników. Zawsze wygrywał tenisista z Ameryki Południowej.

Oprócz dzisiejszej wygranej ważne dla Del Potro, w kontekście awansu do Nitto ATP Finals, były wyniki bezpośrednich rywali. Pablo Carreno Busta przegrał w Wiedniu z Diego Sebastianem Schwartzmanem. Natomiast wcześniej z trwających turniejów odpadali Kevin Anderson i Sam Querrey. Dzięki temu jeśli Argentyńczyk jutro wygra spotkanie z Roberto Bautisto Agutem to zagra w londyńskim turnieju. Warto dodać, że jeszcze pod koniec sierpnia w rankingu „Race to London” był 47.

– Nie myślę zbyt wiele o Londynie. Po prostu chcę iść dalej i zobaczyć, czy mogę zajść tak daleko – powiedział Del Potro. – Kiedy skończę ten turniej zobaczymy, czy jestem w dobrym stanie zagrać w kolejnym. Cieszę się, że gram teraz na wysokim poziomie. Oczekuję także już następnego sezonu – dodał.

Benoit Paire jeszcze nigdy nie wygrał seta w meczu z Rogerem Federerem. Dziś nie było inaczej. Szwajcar przed własną publicznością pokonał Francuza w niespełna godzinę. W premierowej odsłonie Federer stracił tylko gema. Druga partia była wyrównana do stanu 3:3. Od tej pory znów grę zdominował przedstawiciel gospodarzy.

Szwajcar wykonał kolejny krok w kierunku ósmego tytułu w Bazylei. Wcześniej wygrywał tu w latach 2006-2008, 2010-2011 oraz 2014-2015. Jutro w walce o półfinał zmierzy się z Adrianem Mannarino. Francuz wyeliminował dziś Denisa Szapowałowa.

Ostatnią parę ćwierćfinałową utworzyli Marin Czilić i Marton Fucsovics. Chorwat pokonał swojego rodaka Bornę Czoricia po ciekawym, trzysetowym pojedynku. Natomiast reprezentant Węgier awansował po kreczu Leonardo Mayera już w czwartym gemie. Na korcie Fucsovics prowadził już 3:0.

Roger Federer (Szwajcaria, 1) – Benoit Paire (Francja)6:1, 6:3
Marin Czilić (Chorwacja, 2) – Borna Czorić (Chorwacja) 6:3, 3:6, 6:3
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 4) – Julien Benneteau (Francja, Q) 6:4, 6:4
Adrian Mannarino (Francja, 7) – Denis Szapowałow (Kanada) 4:6, 6:1, 6:2
Marton Fucsovics (Węgry, Q) – Leonardo Mayer (Argentyna) 3:0 i krecz