Szanghaj: królewski finał

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Rafael Nadal zagra z Rogerem Federerem w finale Szanghaj Rolex Masters 2017. Hiszpan pokonał dziś po zaciętej walce Marina Czilicia. Szwajcar ograł w trzech setach Juana Martina Del Potro.

Jako pierwszy w finale zameldował się Rafael Nadal. Najwyżej rozstawiony zawodnik w Szanghaju pokonał po zaciętym spotkaniu Marina Czilicia. Tym samym w ich szóstej konfrontacji, Hiszpan wygrał piąty raz. Od początku dzisiejszego meczu lepiej grał Nadal, który pewnie zapisywał gemy przy własnym podaniu. Dodatkowo był momentami blisko przełamanie serwisu rywala. Nie wykorzystał sześciu break pointów. W dziesiątym gemie pierwsze okazje otrzymał Chorwat i tym samym były to piłki setowe. Czilić prowadził nawet 40:15, ale nie zamknął seta na swoją korzyść. Jak to często bywa, niewykorzystane sytuacje lubią się mścić. Tak też było tym razem. W kolejnym gemie, przy podaniu Chorwat wygrał tylko punkt, a chwilę później Nadal zapisał seta na swoją korzyść.

W drugim secie mieliśmy po dwa przełamanie z obu stron. Losy partii rozstrzygnęły się w tie breaku. Tam trzy razy serwis stracił Chorwat i nie był w stanie już odrobić tych strat. Po ponad dwóch godzinach rywalizacji Nadal zakończył mecz, wykorzystując drugiego meczbola. Hiszpan był bardziej regularny przy podaniu i zasłużenie zameldował się w finale.

– Jestem bardzo szczęśliwy. Myślę, że zagrałem tenis na wysokim poziomie – powiedział Nadal. – Był to wielki mecz. Nie wiem co powiedział Czilić, jeśli już mówił, ale moim zdaniem także grał dobrze. Była to dobra reklama tenisa tego popołudnia – podsumował.

Jutrzejszy finał będzie wymarzonym spektaklem. Na korcie spotka się Nadal z Rogerem Federerem. Szwajcar pokonał dziś Juana Martina Del Potro po trzysetowym pojedynku. Premierowy set padł łupem Argentyńczyka, który wygrał za sprawą jednego breaka. Odwrotna sytuacja miał miejsce w drugiej odsłonie. Wówczas w szóstym gemie decydujące przełamanie wywalczył wicelider rankingu ATP.

Losy meczu rozstrzygnęły się w trzeciej partii. Tam coraz większą przewagę uzyskiwał Federer. Szybko wyszedł na prowadzenie 3:1. W końcówce jeszcze kolejny raz potwierdził przewagę i wykorzystał premierową piłkę meczową po równo dwóch godzinach walki. Był to dwudziesty trzeci mecz obu zawodników w profesjonalnym tourze. Bilans jest bardzo korzystny na rzecz Szwajcara, który prowadzi 17-6.

Jutro w wielkim finale turnieju rangi ATP Masters 1000 zagra dwóch najwyżej rozstawionych. Historia starć Nadala i Federera sięga roku 2004. Dwadzieścia siedem razy wygrywał Hiszpan. Szwajcar triumfował piętnaście razy. W tym roku już trzykrotnie mierzyli się obaj zawodnicy. Za każdym razem wygrywał Federer. Początek meczu o tytuł o 10.30.

Półfinały singla:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Marin Czilić (Chorwacja, 4) 7:5, 7:6(3)
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Juan Martin Del Potro (Argentyna, 16) 3:6, 6:3, 6:3