Metz: wielki sukces Gojowczyka

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Peter Gojowczyk wygrał turniej Moselle Open 2017 rangi ATP 250. Tym samym zgarnął pierwszy tytuł w karierze. W finale pokonał, bez straty seta, Beniot Paire.

Finałowe starcie w Metz rozpoczęło się od wyrównanych wymian, ze wskazaniem na serwujących. Co potwierdza fakt, że pierwsze problemy serwisowe nastąpiły dopiero w jedenastym gemie. Wówczas Gojowczyk prowadził 30:0, później 40:30 przy returnie, aż w końcu walką na przewagi przełamał serwis rywala. Kolejny gem potwierdził przewagę Niemca, który objął prowadzenie w meczu.

Drugą partia trwała zaledwie trzydzieści jeden minut. Pierwsze cztery gemy, po długiej walce wygrał, Gojowczyk. Takiego prowadzenia Niemiec nie mógł wypuścić z rąk w drodze po historyczny triumf. Paire zdołał zapisać jeszcze większość punktów przy własnym podania. Jednak w czasie returnu nie zbliżył się nawet do stanu równowagi. Tym samym po 108 minutach rywalizacji Gojowczyk zgarnął pierwszy tytuł w karierze. Zwycięzca posłał tylko trzy asy serwisowe (Paire -12), ale był bardziej regularny przy własnym podaniu. Wygrał aż 86% punktów po pierwszym serwisie.

– Przegapiłem wiele wymian i moja sytuacja była bardzo trudna – powiedział, przegrany dziś, Paire. – Ale cieszę się z całego tygodnia, że grałem dobry i spokojny tenis. Jeśli będę grał tak jak teraz, to myślę, że mogę jeszcze coś ugrać w tym sezonie. Jest wiele pozytywów. Także kibice byli niewiarygodni, wspierali mnie cały tydzień – dodał.

Była to trzecia konfrontacja obu zawodników. Wcześniej dwukrotnie zwycięstwa odnosił reprezentant „Trójkolorowych”, teraz poniósł premierową porażkę w najważniejszym meczu. Gojowczyk zagrał w Metz pierwszy finał i od razu zdobył tytuł. Dopisał do swojego konta w rankingu 250 punktów, a portfel zasilił o 85,945€. Paire przegrał już czwarty decydujący mecz. Tylko raz, w Bastad, wygrał turniej.

-Był to zupełnie inny mecz od poprzedniego, bo wtedy graliśmy na trawie w Stuttgarcie – powiedział Gojowczyk.– Wówczas byłem słabszy od rywala. Dziś czułem się znacznie lepiej. Ważny dla tego meczu był pierwszy set, który rozstrzygnął się w końcówce – podsumował.

Reprezentant Niemiec został siódmym zawodnikiem, który w 2017 roku wygrał debiutancki tytuł. Wcześniej tej sztuki dokonali Damir Dżumhur, Gilles Muller, Andriej Rublow, Borna Czorić, Yuichi Sugita i Ryan Harrison.

Najepszymi w grze podówjnej okazali się przedstawiciele gospodarzy Julien Benneteau i Eduard Roger-Vasselin. Francuzi w finale pokonali Artema Sitaka oraz Wesleya Koolhofa w dwóch setach.

Finał singla:

Peter Gojowczyk (Niemcy) – Benoit Paire (Francja, 7) 7:5, 6:2

Finał debla:

J.Benneteau/E.Roger-Vasselin (Francja, 3) – W.Koolhof/A.Sitak (Holandia, Nowa Zelandia) 7:5, 6:3