US Open: pewny awans Nadala i Federera, znakomity Rublow

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Rafael Nadal bez większych problemów zameldowali się w czwartej rundzie US Open 2017. Ciągle trwa wspaniały sen Andrieja Rublowa.

Roger Federer (nr 3) w trzeciej rundzie trafił, teoretycznie, na najsilniejszego rywala, którym był Feliciano Lopez. Jednak tym razem Szwajcar bardzo szybko rozstrzygnął spotkanie w trzech setach. (Poprzednie mecze z Michaiłem Jużnym i Francesem Tiafoe kończył wynikiem 3:2). W całym pojedynku tylko raz stracił serwis, przy pięciu przełamaniach. Nie popełniał, wreszcie, dużej liczby niewymuszonych błędów. Spotkanie zakończył z 16, ale z drugiej strony miał aż 32 uderzenia kończące. Dodatkowo Szwajcar posłał trzynaście asów serwisowych. Tym samym awansował na drugie miejsce w klasyfikacji największej liczby asów w karierze. Ma ich teraz na koncie 10140. Dziś wyprzedził Gorana Ivanisevicia. Na prowadzeniu pozostaje niezagrożony w najbliższym czasie Ivo Karlović. Wieżowiec z Chorwacji ma ich 12242. Trzecia runda jest szczęśliwa dla Federera na kortach Flushing Meadows. Tylko raz na szesnaście startów odpadł na tym etapie i było to w debiutanckim starcie. Wówczas pokonał go Juan Carlos Ferrero.

Był to trzynasty mecz obu zawodników. Szwajcar z Lopezem jeszcze nie przegrał. Teraz przed pięciokrotnym triumfatorem US Open rywalizacja z Philippem Kohlschreiberem. Niemiec bez większych problemów pokonał Johna Millmana.

Rafael Nadal(nr 1) także awansował do kolejnej rundy. Drugi raz z rzędu rozpoczął mecz od straty seta. Jednak zarówno Taro Daniela, jak i dziś Leonardo Mayera nie było stać na nic więcej. Szczęśliwy przegrany z kwalifikacji stoczył wyrównany bój tylko w premierowej odsłonie, którą wygrał po tie breaku. W kolejnych partiach przewaga Hiszpana była już bardzo duża. Do piątego zwycięstwa w karierze nad Mayerem, Nadal potrzebował trzech godzin i dwudziestu minut.

– Bardzo powoli wszedłem w to spotkanie. Kiedy miałem nawet break pointy (25 w meczu), on kreował niesamowite akcje – powiedział Nadal. – Jeśli wykorzystał był którąś szanse w pierwszym secie mielibyśmy zupełnie inny scenariusz. Jednak on grał bardzo dobrze i miał znakomity serwis – dodał dwukrotny zwycięzca US Open.

O ćwierćfinał Hiszpan powalczy z Ołeksandrem Dołgopołwem. Ukrainiec w sprinterskim tempie ograł Viktora Troickiego. Serb po dwóch setach miał na koncie tylko jednego gema, a w całym meczu ugrał ich pięć.

– To niewiarygodne – powiedział Dołgopołow. – Byl to jeden z moich najlepszych meczów w karierze. Cieszę się, że jestem zdrowy i mogę rywalizować na najwyższym poziomie. Teraz jestem w drugim tygodniu i czekam na kolejny mecz – dodał

Cały czas trwa życiowa przygoda młodego Rosjanina. Andriej Rublow wygrał spotkanie z Damirem Dżumhurem i jest już w czwartej rundzie wielkoszlemowego US Open. To największy sukces dziewiętnastoletniego tenisisty. Dziś Rosjanin grał bardzo regularnie, popełniał mało błędów. Tylko w trzecim secie miał chwilę słabości, która kosztowała go stratę partii. Ale w czwartej już zakończył spotkanie wykorzystując pierwszego meczbola.

– Czuję się świetnie – powiedział Rublow. – Po raz pierwszy jestem w drugim tygodniu turnieju, jest to niesamowite, ponieważ żartowaliśmy wcześniej, że fajnie by było gdybym awansował tak daleko. Teraz to stało się faktem – dodał.

W tegorocznych turniejach wielkoszlemowych zawodnicy NextGen najdalej dochodzili do czwartej rundy (Alexander Zverev i Karen Chaczanow). Czy uda się poprawić ten wynik Rosjaninowi bądź Szapowałowowi podczas US Open? O tym przekonamy się w kolejnych dniach.

Przed Rublowem teraz pojedynek z Davidem Goffinem (nr 9). Belg rozegrał tylko jedną, pełną partię z Gaelem Monfilsem(nr 18). W drugiej Francuz poddał mecz z powodu kontuzji kolana.

Ostatnią parę czwartej rundy stworzyli Dominic Thiem (nr 6) i Juan Martin Del Potro( nr 24). Austriak w trzech setach ograł Adriana Mannarino. W takim samym stosunku swój mecz wygrał Argentyńczyk z Roberto Bautisto Agutem (nr 11).

Z turniejem w 1/16 pożegnało się już wielu faworyzowanych zawodników. Przypomnijmy, że w piątek zmagania na kortach Flushing Meadowa niespodziewanie zakończyli, triumfator z 2014 roku, Marin Czilić (nr 5) i faworyt gospodarzy John Isner (nr 10).

Trzecia runda singla:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Leonardo Mayer (Argentyna, LL) 6:7(3), 6:3, 6:1, 6:4
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 31) 6:3, 6:3, 7:5
Diego Schwartzman (Argentyna, 29) – Marin Czilić (Chorwacja, 5) 4:6, 7:5, 7:5, 6:4
Dominic Thiem (Austria, 6) – Adrian Mannarino (Francja, 30) 7:5, 6:3, 6:4
David Goffin (Belgia, 9) – Gael Monfils (Francja, 18) 7:5, 5:1 I krecz
Mischa Zverev (Niemcy, 23) – John Isner (USA, 10) 6:4, 6:3, 7:6(5)
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 24) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 11) 6:3, 6:3, 6:4
Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 12) – Nicolas Mahut (Francja, Q) 6:3, 6:4, 6:4
Lucas Pouille (Francja, 16) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q)
Sam Querrey (USA, 17) – Radu Albot (Mołdawia, Q) 4:6, 6:2, 6:4, 6:4
Kevin Anderson (RPA, 28) – Borna Corić (Chorwacja) 6:4, 6:3, 6:2
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 33) – John Millman (Australia) 7:5, 6:2, 6:4
Andriej Rublow (Rosja) – Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:4, 6:4, 5:7, 6:4
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) – Viktor Troicki (Serbia) 6:1, 6:0, 6:4
Denis Szapowałow (Kanada, Q) – Kyle Edmund (Wielka Brytania) 3:6, 6:3, 6:3, 1:0 i krecz
Paolo Lorenzi (Włochy) – Thomas Fabbiano (Włochy) 6:2, 6:4, 6:4