Winston Salem: premierowy finał Dżumhura

/ Tomasz Górski , źródło: atptennis.com/własne, foto: AFP

Damir Dżumhur pierwszy raz w karierze dotarł do finału turnieju rangi ATP Word Tour. Jego przeciwnikiem w decydującym starciu będzie ubiegłoroczny finalista – Roberto Bautista Agut.

Damir Dżumhur od 2011 roku rywalizuje w zawodowym tourze. Jednak dopiero po sześciu latach zameldował się w premierowym finale. Stało się tak po zwycięstwie z Kylem Edmundem. Urodzony w Sarajewie tenisista rozpoczął mecz od przełamania Brytyjczyka. Jak się okazało, były to dobre złego początki w pierwszej odsłonie. Kolejne sześć gemów z rzędu padły łupem Edmunda.

Druga partia była bardzo wyrównana do stanu 6:5 dla Bośniaka. Wówczas Dżumhur w ośmiu punktach wywalczył breaka, który był jednocześnie wykorzystaną piłką setową. W decydującym secie mieliśmy trzy przełamania. Więcej na swoje konto zapisał Bośniak i to on cieszył się po blisko dwóch godzinach zmagań z awansu do finału.

Było to drugie spotkanie obu zawodników. Wcześniej walczyli na Australian Open 2016. Tam po pięciu setach także z kortu pokonany schodził Edmund. Bośniak trafił z formą przed wielkoszlemowym US Open. Na czternaście ostatnich spotkań wygrał aż dwanaście.

– Dla mojej ojczyzny i dla mnie będzie to wielka sprawa, że zagram w finale. Jako jedyny gracz jestem w Top 100 i osiągam wspaniałe wyniki. Myślę, że jutro nikt w Bośni nie pójdzie spać wcześnie i każdy będzie oglądał mecz – powiedział Dżumhur. – W tak małym państwie jak Bośnia, to naprawdę duży wynik dla całego kraju. Jestem dumny z mojej ojczyzny i z siebie, a jutro musi być dobrze – dodał.

Rywalem Dżumhura w walce o tytuł będzie Roberto Bautista Agut. Hiszpan przed rokiem w decydującym meczu przegrał z rodakiem Pablo Carreno Bustą. Teraz już wyrównał swoje osiągnięcie, ale czy je przebije? Tego dowiemy się jutro. Bautista Agut będzie faworytem spotkania. Swoją wysoką formę udowadnia w każdym kolejnym meczu Winston-Salem Open 2017.

Także w półfinale pewnie pokonał Jana-Lennarda Struffa. Niemiec w całym meczu wygrał tylko sześć gemów i po 65 minutach pożegnał się z turniejem. W trzecim spotkaniu obu graczy, drugi raz zwycięstwo odniósł Hiszpan. Przegrał tylko w towarzyskim Challangerze na trawie przed tegorocznym Wimbledonem.

– Cieszę się, że będę ponownie w finale. Dziś grałem bardzo dobrze. To był dla mnie wspaniały tydzień – powiedziała Bautista Agut.

Pokonanych dziś Jan-LennardaStruffa i Kyle Edmunda czeka teraz walka podczas wielkoszlemowego US Open. Niemiec rozpocznie rywalizację z Ołeksandrem Dołgopołowem, a Brytyjczyk z Robinem Haase.

Półfinał singla:

Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 1) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:2, 6:4
Damir Dżumhur (Bośnia I Hercegowina) – Kyle Edmund (Wielka Brytania, Q) 1:6, 7:5, 6:3