Mistrz żegna Monte-Carlo

/ Anna Wilma , źródło: montecarlo.masters-series.com, foto: montecarlo.masters-series.com

Brazylijczyk Gustavo Kuerten, grający z dziką kartą, przegrał w pierwszej rundzie turnieju z serii mistrzowskiej w Monte – Carlo. Jego pogromcą został rezydujący w tej dzielnicy Monaka Chorwat Ivan Ljubicić. W grze podwójnej awans wywalczył debel Novak Djoković i Radek Stepanek.

W ciągu ostatnich siedmiu lat "wieżowcowi z Chorwacji" ani razu nie udało się pokonać byłego lidera tenisowego rankingu singla ATP. Dziś przełamał fatalną passę, eliminując w pięćdziesiąt dwie minuty Gustavo Kuertena. Brazylijski zawodnik to dwukrotny triumfator Masters Series Monte Carlo (1999, 2001, w finałach z Riosem i Arazi). Atutem Ivana w dzisiejszym spotkaniu było przede wszystkim podanie, które ustawiło cały mecz. Kuerten wygrał po serwisie rywala zaledwie osiem piłek. Gustavo po raz ostatni wystąpił w Monako. Teraz uda się do Barcelony, by tam wystartować w zawodach. Obecnie odbywa pożegnalne tournee po turniejach na kortach ziemnych. Po wielkoszlemowym Roland Garros 31-letni tenisista zakończy profesjonalną karierę.

Awans do drugiej rundy wywalczył również Juan Carlos Ferrero. Były hiszpański numer jeden na świecie w trzech setach uporał się z Michaelem Llodrą. Rozstawiony z numerem trzynastym zawodnik przegrał pierwszą partię, choć prowadził już 5:4 i serwował, by wygrać tego seta. Llodra doprowadził jednak do tie-breaka i w nim okazał się lepszy 7:5. W dwóch kolejnych odsłonach sytuacja na korcie wróciła do normy – przewaga Hiszpana była już bezdyskusyjna i w trakcie tej części meczu stracił zaledwie dwa gemy. Ferrero to półfinalista Masters Series Monte – Carlo z sezonów 2005 i 2007.

Największymi sensacjami dnia w Monako były porażki rozstawionych tenisistów. Francuz Paul – Henri Mathieu (numer 9) uległ Serbowi Janko Tipsareviciowi, natomiast Hiszpan Carlos Moya (numer 10) poległ z Amerykaninem Samem Querrey.

Serb Novak Djoković i Czech Radek Stepanek w pierwszej rundzie gry podwójnej uporali się z Rogierem Wassenem i Jordanem Kerrem. Mecz był jednostronny, a czysto europejski debel wykorzystał trzy z czterech możliwych break pointów, by wygrać 6:4, 6:3. W kolejnym meczu zmierzą się z rozstawionymi z numerem piątym Szwedem Simonem Aspelinem i Austriakiem Julianem Knowle. Awans w tej konkurencji wywalczyli także Rafael Nadal i Tommy Robredo; porażkę ponieśli natomiast David Nalbandian i Sebastian Prieto.

Pierwsza runda singla
Juan Carlos Ferrero (Hiszpania, 13) – Michael Llodra (Francja) 6:7(5), 6:1, 6:1
Ivan Ljubicić (Chorwacja) – Gustavo Kuerten (Brazylia, WC) 6:1, 6:2
Janko Tipsarević (Serbia) – Paul-Henri Mathieu (Francja, 9) 6:4, 2:6, 6:3
Sam Querrey (Stany Zjednoczone) – Carlos Moya (Hiszpania, 10) 6:3, 1:6, 6:3

Pierwsza runda debla
N. Djoković, R. Stepanek (Serbia, Czechy) – J. Kerr, R. Wassen (Australia, Holandia) 6:4, 6:3
R. Nadal, T. Robredo (Hiszpania) – G. Couillard, J. Lisnard (Monako, WC) 6:2, 6:1