Wimbledon: Federer o krok od powrotu na tron

/ Maciej Pietrasik , źródło: własne, foto: AFP

Już tylko jeden mecz dzieli Rogera Federera od upragnionego ósmego tytułu na Wimbledonie. W półfinale Szwajcar ograł Tomasza Berdycha 7:6(4), 7:6(4), 6:4.

Po tym, jak jeszcze przed półfinałami z turnieju odpadli Novak Dżoković, Rafael Nadal i Andy Murray, Roger Federer stał się głównym kandydatem do triumfu na Wimbledonie. W drugim półfinale Szwajcar zmierzył się z Tomaszem Berdychem, z którym wygrał siedem ostatnich pojedynków. Nic dziwnego, że to siedmiokrotny mistrz Wimbledonu był dziś zdecydowanym faworytem.

Federer od początku przejął dziś inicjatywę. Już w pierwszym gemie miał okazję do przełamania Czecha, ale Berdych się wybronił. W piątym gemie Szwajcar dopiął swego i uzyskał breaka. Niespodziewanie rywal odrobił jednak straty i doprowadził do remisu 4:4. Wszystko rozstrzygnęło się więc dopiero w tiebreaku. W nim Federer wygrał 7-4.

Druga partia miała bardzo podobny, niemal identyczny przebieg. Z jedną różnicą – tym razem nie mieliśmy ani jednego przełamania. Berdych obronił po drodze dwa break pointy, Federer raz oddalił zagrożenie. Tiebreak znów przebiegał pod dyktando Szwajcara. Także tym razem wygrał do czterech i był już o krok od finału.

W trzecim secie niespodzianki nie było. W szóstym gemie Federer obronił dwa break pointy, później wywalczył przełamanie i po drugiej piłce meczowej wygrał cały mecz 7:6(4), 7:6(4), 6:4. Tym samym bez straty choćby jednego seta w całym turnieju "Maestro" awansował do finału. W nim będzie chciał sięgnąć po ósmy triumf na Wimbledonie. Musi jeszcze ograć Marina Czilicia.