Wimbledon: Doskonały początek obrońcy tytułu

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Faworyt gospodarzy Andy Murray w dobrym stylu zaczął tegoroczną przygodę z trawiastymi kortami Wimbledonu. Szkot pokonał Kazachskiego „lucky losera” Aleksandra Bublika. W drugiej rundzie są także m.in. Jo-Wilfried Tsonga, Sam Querrey i Kei Nishikori.

Jak co roku na Wimbledonie rywalizację na korcie centralnym otwiera obrońca tytułu. Dziś ten zaszczyt miał Andy Murray. Lider rankingu ATP wywiązał się znakomicie z tej roli. Pokonał „szczęśliwego przegranego” z Kazachstanu Aleksandra Bublika 6:1, 6:4, 6:2.

Pierwszy set pewnie rozstrzygnął Murray. W trzydzieści minut dwukrotnie przełamał Bublika. Kolejna partia była najbardziej zaciętą. Co prawda Murray szybko zdobył breaka, ale do końca Kazach walczył i wygrywał swoje gemy serwisowe. W końcówce miał nawet szanse na powrotne przełamanie. Przy podaniu Szkota prowadził 40:0. Jednak następnie pięć punktów z rzędy wygrał Murray i zakończył seta.

Trzecia i, jak się okazała ostatnia partia, znów była jednostronnym popisem turniejowej „jedynki”. Tym razem Bublik zdołał ugrać dwa gemy. Po 110 minutach walki Murray zameldował się w drugiej rundzie, gdzie jego rywalem będzie nieobliczalny Niemiec z jamajskimi korzeniami Dustin Brown.

Mecz premierowej rundy wygrał Francuz Jo-Wilfried Tsonga. Rozstawiony z numerem dwanaście doświadczony reprezentant Trójkolorowych pewnie pokonał Camerona Norrie. Brytyjczyk w całym meczu zdołał wygrać zaledwie siedem gemów. Dla Francuza dzisiejszy mecz był 150 w turnieju wielkoszlemowym. Obecnie bilans jego spotkań wynosi 113-37. Tsonga o trzecią rundę powalczy z Simone Bolellim. Włoch wygrał w czterech setach z Yen-Hsu Lu.

Jeszcze pewniej od Tsongi spotkanie wygrał inny z faworytów Kei Nishikori. Japończyk w nieco ponad godzinę pokonał Marco Cecchinato.

W drugiej rundzie Wimbledonu znaleźli się już także: Sam Querrey (nr 24), Jerzy Janowicz (więcej o meczu łodzianina TUTAJ), Nikoloz Basilaszwili, Roberto Bautista Agut, Benoit Paire oraz Karen Chaczanow.

Andy Murray (Wielka Brytania, 1) – Alexander Bublik (Kazachstan, LL) 6:2, 6:4, 6:1
Kei Nishikori (Japonia, 9) – Marco Cecchinato (Włochy) 6:2, 6:2, 6:0
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 12) – Cameron Norrie (Wielka Brytania, WC) 6:3, 6:2, 6:2
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 18) – Andreas Haider-Maurer (Austria) 6:3, 6:1, 6:2
Pierre Hugues Herbert (Francja) – Nick Kyrgios (Kanada, 20) 6:3, 6:4 i krecz
Sam Querrey (USA, 24) – Thomas Fabbiano (Włochy) 7:6(5), 7:5, 6:2
Karen Chaczanow (Rosja, 30) – Andriej Kuznietsow (Rosja) 7:6(4), 2:6, 6:3, 1:6, 6:2
Dustin Brown (Niemcy) – Joao Sousa (Portugalia) 3:6, 7:6(5), 6:4, 6:4
Simone Bolelli (Włochy) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:3, 1:6, 6:3, 6:4
Benoit Paire (Francja) – Rogerio Dutra Da Silva (Brazylia) 6:4, 3:6, 7:6(10), 6:4
Jerzy Janowicz (POLSKA) – Denis Szapowałow (Kanada, WC) 6:4, 3:6, 6:3, 7:6(2)
Nikoloz Basilaszwili (Gruzja) – Carlos Berlocq (Argentyna) 6:4, 7:6(3), 6:1
Thiago Monteiro (Brazylia) – Andrew Whittington (Australia, Q) 4:6, 6:3, 7:6(4), 7:6(5)