Halle: Federer po raz dziewiąty

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer w świetnym stylu wygrał turniej ATP w Halle. W finale 35-letni Szwajcar pokonał 6:1, 6:3 Alexandra Zvereva i zdobył dziewiąty tytuł w niemieckiej imprezie.

Halle jest dla Federera rekordowe. Żadnego innego turnieju nie wygrywał tak wiele razy. Właśnie sięgnął po dziewiąty tytuł. Na dodatek styl, w jakim zwyciężył w finale Alexandra Zvereva, pozwala mu z optymizmem czekać na zbliżający się wielkimi krokami Wimbledon.

Federer od początku narzucił zdecydowanie młodszemu rywalowi swoje warunki gry. Przełamał Niemca w gemie otwarcia i kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. W całym pierwszym secie zdobył łącznie trzy breaki i triumfował 6:1. Nadzieję Zverevowi mógł przywrócić początek drugiej partii. W pierwszym gemie Niemiec miał bowiem szansę na przełamanie Szwajcaria. Federer zażegnał to zagrożenie i później nie pozwolił już sobie na podobną niedbałość przy własnym podaniu. Sam przełamał Zvereva w szóstym gemie i od stanu 4:2 pewnie zmierzał do zwycięstwa. Finałowy mecz trwał zaledwie 53 minuty i zakończył się wynikiem 6:1, 6:3.

Dla Federera to czwarty wygrany turniej w tym sezonie. Wcześniej triumfował w Australian Open, Indian Wells i Miami. Po triumfie na Florydzie Szwajcar zrobił sobie 10 tygodni wolnego i opuścił sezon na kortach ziemnych. Powrót na trawę w Stuttgarcie nie był pomyślny – w meczu otwarcia przegrał z Tommy Haasem. – Muszę przyznać, że wtedy nieco w siebie zwątpiłem. Po raz pierwszy od 15 lat zdarzyło się, żebym w turnieju na trawie przegrał pierwszy mecz. Na szczęście już może to pójść w niepamięć. Przypomniałem sobie, że mogę dobrze grać na trawie – mówił Federer.

Szwajcar zrewanżował się również Alexandrowi Zverevowi za porażkę poniesioną niemal dokładnie rok temu. W poprzednim sezonie uległ Niemcowi w półfinale imprezy w Halle. Teraz wziął słodki rewanż i sięgnął po 92. tytuł w karierze.