Zwycięstwa Amerykanów i Hiszpanów

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Dzisiejszej nocy wyłoniono półfinalistów otwartych mistrzostw USA na kortach ziemnych. W najlepszej „czwórce” imprezy ATP z pulą nagród 436 tysięcy dolarów znaleźli się Amerykanie: James Blake i Wayne Odesnik oraz Hiszpanie: Marcel Granollers – Pujol i Oscar Hernandez.

Najwyżej rozstawiony tenisista turnieju US Men’s Clay Court Championship, James Blake bez problemów pokonał Argentyńczyka Agustina Calleriego 6:4, 6:3. Powtórzył tym samym ubiegłoroczne osiągnięcie z Houston, kiedy także dotarł do półfinału. James Blake cały czas utrzymywał kontrolę nad pojedynkiem z 31-letnim Argentyńczykiem. W obu partiach uzyskał przewagę breaka, nie tracąc przy tym własnego podania. W całym, trwającym 1 godzinę i 7 minut spotkaniu ósmy tenisista świata zaserwował 7 asów. Dzięki temu zwycięstwo poprawił bilans bezpośrednich spotkań z Callerim na 3:1. W meczu o finał jego rywalem będzie Hiszpan Oscar Hernandez.

Drugim z reprezentantów gospodarzy, który wywalczył awans do „czwórki”, został Wayne Odesnik. 22-latek urodzony w Johannesburgu pokonał Argentyńczyka Sergio Roitmana 2:6, 7:6(4), 6:1. Leworęczny Amerykanin dopiero po raz drugi bierze udział w turnieju rozgrywanym na kortach ziemnych. Nie przeszkodziło mu to w wywalczeniu awansu do pierwszego półfinału turnieju ATP. Spotkanie z 28-Argentyńczykiem było niezwykle dramatyczne. Pierwszy set był okresem bezwzględnej dominacji tenisisty z Buenos Aires, który triumfował do dwóch. Jednak z każdym kolejnym gemem Wayne Odesnik grał coraz lepiej. Drugiego seta wygrał po tie-breaku, a w trzecim nie pozostawił rywalowi najmniejszych szans, oddając mu zaledwie jednego gema.

Do półfinałów awansowała także dwójka Hiszpanów. Rozstawiony z „ósemką” Oscar Hernandez pokonał Amerykanina Mardy’ego Fisha 6:2, 7:6(5). 30-latek z Barcelony wykorzystał niezbyt pewny serwis rywala (zaledwie 42% celności pierwszego podania). Specjalizujący się w grze na kortach ziemnych Hiszpan pokonał 26-letniego Amerykanina w 1 godzinę i 47 minut, a teraz na jego drodze stanie inna gwiazda gospodarzy – James Blake. W swoim meczu ćwierćfinałowym triumfował także Marcel Granollers – Pujol. Ograł on doświadczonego, 29-letniego Brazylijczyka Marcosa Daniela. W obu partiach 22-letni Hiszpan wypracowywał przewagę dwóch breaków, dzięki którym zwycięsko zakończył mecz po 1 godzinie i 16 minutach gry. Rozstawiony z „siódemką” tenisista spotka się teraz z Waynem Odesnikiem.

Czuję się bardzo dobrze. Zagrałem dzisiaj swój najlepszy tenis” – powiedział Granollers – Pujol, który wystąpi także w finale gry podwójnej. „Tutejsza mączka jest trochę inna od tej, do której jestem przyzwyczajony, ale teraz czuję się tu jak w domu. Ten tydzień jest najlepszym w moim życiu i mam nadzieję, że zakończy się pełnym sukcesem w singlu i w deblu”. – powiedział zadowolony Hiszpan.