Houston: Czwartek pod dyktando Amerykanów

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Do ćwierćfinałów w komplecie awansowało czterech najwyżej rozstawionych amerykańskich zawodników. Stawkę uzupełniają Hiszpanie Fernando Verdasco i Feliciano Lopez oraz Ernesto Escobedo i Thomaz Bellucci.

Turniejowa „jedynka” Jack Sock pokonał doświadczonego Niemca Tommyego Haasa 6:4, 3:6, 6:3. Faworyt całej rywalizacji w Houston zwyciężał w pierwszej i trzeciej partii za sprawą jednego przełamania. Odwrotna sytuacja miała miejsce w drugiej odsłonie, kiedy to Haas zdobył breaka i zapisał seta po swojej stronie. Całe spotkanie trwało niespełna dwie godziny. W ćwierćfinale Sock powalczy z Feliciano Lopezem. Hiszpan po trzysetowej rywalizacji wygrał z Hyeonem Chungiem.

Inny z wyżej rozstawionych zawodników John Isner nie miał łatwej przeprawy w swoim premierowym meczu w Houston. Na jego drodze stanął Leonardo Mayer, który grał na wysokim poziomie. Zdołał wygrać nawet tie break pierwszej partii. Jednak w drugim secie, kiedy doszło do „trzynastego gema” już nie był tak skuteczny. Wówczas przegrał do trzech. W ciągu dwóch setów spotkania nie mieliśmy ani razu stanu równowagi. Pewnie wygrywali zawodnicy serwujący. Sytuacja zmieniła się dopiero w szóstym, jak się okazało decydującym, gemie trzeciego seta. Isner zanotował jedyne przełamanie i dokończył dzieła własnym podaniem. Po dwóch godzinach i dziewiętnastu minutach rywalizacji Amerykanin zapewnił sobie awans do ćwierćfinału, w którym spotka się z Ernesto Escobedo. Młody rodak Isnera pokonał dziś Thiago Monteirę po trzysetowym boju.

Fernando Verdasco znów potrzebował tie breaka aby zwyciężyć pierwszego seta spotkania z Nicolasem Kickerem. Podobnie jak w meczu z Andersonem, teraz także wygrał go stosunkiem 7-4. Druga odsłona meczu była już zdecydowanie krótsza. Hiszpan stracił w niej tylko gema

Jack Sock (USA, 1) – Tommy Haas (Niemcy) 6:4, 3:6, 6:3
John Isner (USA, 2) – Leonardo Mayer (Argentyna, Q) 6:7(5), 7:6(3), 6:3
Sam Querrey (USA, 3) – Horacio Zeballos (Argentyna) 6:4, 6:4
Steve Johnson (USA, 4 ) – Dustin Brown (Niemcy) 7:6(12), 6:4
Fernando Verdasco (Hiszpania, 5) – Nicolas Kicker (Argentyna) 7:6(4), 6:1
Felicoano Lopez (Hiszpania, 6) – Hyeon Chung (Korea Płd) 4:6, 6:2, 6:1
Thomaz Bellucci (Brazylia, 8) – Maximo Gonzalez (Argentyna, Q) 2:6, 7:6(5), 6:2
Ernesto Escobedo (USA, WC) – Thiago Monteiro (Brazylia) 4:6, 6:4, 6:4