Doha: Dżoković obronił pięć meczboli, faworyci w finale

/ Tomasz Górski , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Lider rankingu ATP Andy Murray zagra w finale ExxonMobil Open 2017 ze światową „dwójką” Novakiem Dżokoviciem. Brytyjczyk pewnie pokonał Tomasza Berdycha 6:3, 6:4. Natomiast Serb, po obronie pięciu piłek meczowych, uporał się z Fernando Verdasco.

Andy Murray miał w półfinale stosunkowo łatwą przeprawę. W godzinę i czterdzieści minut wyeliminował Tomasa Berdycha. Kluczowym momentem pierwszej odsłony był czwarty gem, kiedy Szkot przełamał rywala. Do końca partii, zawodnicy utrzymywali serwis, choć Czech miał z tym zdecydowanie większe problemy.

W drugim secie znów Murray szybko objął prowadzenie z zapasem breaka. Tym razem przełamania nie potwierdził dobrym serwisem i po chwili było równo. Kiedy Berdych drugi raz stracił podanie w piątym gemie już nie był w stanie wrócić do meczu. Przegrał 3:6, 4:6. Liderowi rankingu bardzo pomagał serwis, zaliczył on dziesięć asów i wygrał 79 procent punktów po pierwszym podaniu.

Walka o trofeum w Doha zapowiada się fascynująco, gdyż rywalem Brytyjczyka będzie Novak Dżoković. Serb pokazał dziś wielkie umiejętności, w bardzo trudnym meczu z Fernando Verdasco. Hiszpan wygrał premierowego seta 6:4, mimo, iż przegrywał 2:4.

Kolejna odsłona była kontynuacją dobrej passy Verdasco, który prowadził 2:0. Tym razem „Nole” szybko wyrównał i walka była bardzo zacięta, choć to wicelider musiał bronić kolejnych break pointów. Wszystko jednak rozstrzygnął dopiero „trzynasty” gem. Tie break był bardzo nierówny z obu stron. Początek należał do Hiszpana, który wyszedł na prowadzenie 6-2. W kolejnych akcjach mieliśmy piłki meczowe dla Verdasco. W tych trudnych momentach wicelider rankingu mądrze rozprowadzał akcję i łącznie obronił pięć okazji na zakończenie meczu przez rywala. Serb wygrał 9-7 i doprowadził do trzeciej odsłony. Decydująca partia to zdecydowana przewaga Dżokovicia , poparta dwoma przełamaniami i wygrana 6:3.

Oczywiście, teraz jestem smutny. W końcu nikt nie chce tracić takich szans na wygranie meczu bez względu na rywala i jego miejsce w rankingu. Kiedy masz pięć piłek meczowych trudno jest o tym zapomnieć- powiedział Verdasco, który zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie w Doha – Jestem zadowolony ze sposobu w jaki grałem w turnieju, jak zacząłem rok i mam nadzieję, że to pomoże mi, żeby rok 2017 był bardzo udanym w mojej karierze – podsumował Hiszpan.