Londyn: Dżoković lepszy od Thiema

/ Tomasz Górski , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Novak Dżoković rozpoczął zmagania w turnieju kończącym sezon od zwycięstwa z Dominikiem Thiemem. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a Serb do wygranej potrzebował trzech setów.

Rywalizacja singlistów w Londynie rozpoczęła się od pojedynku w grupie im. Ivana Lendla. Novak Dżoković (nr 2) pokonał Dominica Thiema (nr 8) 6:7(10), 6:0, 6:2. Była to trzecia potyczka w karierze obu zawodników, wcześniej także wygrywał tylko Serb.

Dziś od początku meczu walka była bardzo wyrównana. W ciągu dwunastu gemów premierowej odsłony mieliśmy zaledwie dwie okazje na przełamanie, po jednej dla każdego. Obaj pewnie serwowali, co pokazują statystyki pierwszego serwisu na poziomie 70%. Więcej asów na koncie zgromadził Austriak. Losy seta rozstrzygnęły się dopiero w tie breaku. Tam walka również była ciekawa i długa. Serwis nie odgrywał już pierwszorzędnej roli. Thiem zapisał partię na swoje konto wykorzystując dopiero siódmą piłkę setową. W tym czasie „Nole” miał jedną szansę na zakończenie seta.

Strata seta dla Dżokovicia okazała się wielką motywacją. W drugiej odsłonie zagrał perfekcyjnie w każdym elemencie i bardzo pewnie wygrał. Austriak mocno osłab, co widać było w procentach pierwszego serwisu, które mocno spadły (do 50%). Dodatkowo Thiem zaczął popełniać wiele niewymuszonych błędów. Efektem czego było zgromadzenie w secie zaledwie dziesięciu punktów, a to nie pomogło w zdobyciu choćby honorowego gema.

Trzeci set także dobrze rozpoczął wicelider rankingu ATP. Już w trzecim gemie przełamał serwis rywala, a później potwierdził to pewną i konsekwentną grą do końca meczu. Thiem zdołał ugrać tylko dwa gemy.

Mimo, że straciłem pierwszego seta, wydawało mi się, że nie gram źle. To była po prostu bardzo wysoka jakość gry rywala, który zwyciężył w premierowej odsłonie – powiedział Djokovic – Zacząłem grać swobodnie w drugim secie. Thiem zaczął popełniać więcej błędów, które wykorzystałem. Dodatkowo dobrze funkcjonował mój drugi serwis, na który kładę duży nacisk.

W wieczornym meczu zaprezentują się kolejni gracze z grupy im. Ivana Lendla. Gael Monfils zmierzy się z Milosem Raoniciem.