Wiedeń: Wymęczone zwycięstwo Murraya

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Andy Murray pokonał po ponad dwugodzinnej rywalizacji Martina Kliżana 6:3, 6:7(5), 6:0. W ćwierćfinałach zameldowali się już John Isner, Ivo Karlović i Karen Czaczanow.

Najwyżej rozstawiony zawodnik turnieju Erste Open w Wiedniu z wielkim trudem przeszedł pierwszy rundę. Już inauguracyjny set pokazał, że wiceliderowi rankingu ATP łatwo nie będzie. Przy premierowej próbie serwisu musiał bronić trzy break pointy. Kluczowym momentem seta okazał się czwarty gem, kiedy to Brytyjczyk przełamał Kliżana. Taka sytuacja utrzymała się do końca odsłony.

W drugiej partii wszystko zaczęło się idealnie dla Murraya, który prowadził od samego początku z przełamaniem. Dopiero przy stanie 4:3 dla faworyta, Słowak odrobił straty. Po chwili sytuacja znowu zrobiła się komfortowa dla Brytyjczyka, który mógł zakończyć mecz przy podaniu. Pod koniec seta widać było zmęczenie Murraya ostatnimi wyprawami do Azji i wynikającymi z tego zmianami czasowymi. Kliżan wyczuł szansę
i doprowadził do tie breaka. Tam również musiał gonić rywala. Murray serwował przy stanie 5-4 i mógł zakończyć mecz. Słowak nie dopuścił jednak do piłki meczowej i zakończył seta na swoją korzyść.

Decydujący set był już bardzo jednostronny. Murray udowodnił wysoką formę i pozwolił ugrać rywalowi zaledwie kilka punktów. Kliżan pozostawił dobre wrażenie, jednak na sprawienie sensacji nie było go stać. Teraz przed Brytyjczykiem starcie z Gillesem Simonem. Poza Murrayem ostatnimi zawodnikami, którzy wywalczyli awans do drugiej rundy byli Philipp Kohlschreiber i Albert Ramos. Niemiec pokonał w trzech setach Stephana Roberta, a Hiszpan wygrał z Fabio Fogninim. Co ciekawe była to trzecia rywalizacja Ramosa i Fogniniego w październiku. Po raz pierwszy lepszy okazał się Hiszpan, który przegrał w Szanghaju i Moskwie.

O zmaganiach w ćwierćfinale mogą już myśleć tenisowi „wieżowce” Ivo Karlović i John Isner. Obaj awans wywalczyli po trzysetowych rywalizacjach. Chorwat zapisywał partie na swoją korzyść tylko po rozgrywkach tie breakowych. Analogicznie mecz na swoją korzyść rozstrzygnął Isner.

Mecz wieczoru wygrał Karen Czaczanow z Nikolozem Bashiliashvilim. Młody Rosjanin pokonał 6:2, 7:5 pogromcę Tomasa Berdycha i tym samym zapewnił sobie awans do ćwierćfinału. Tam rywalem Czaczanowa będzie Ivo Karlović.

Ivo Karlović (Chorwacja, 8) – Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina, Q) 7:6(6), 4:6, 7:6(5)
John Isner (USA) – Feliciano Lopez (Hiszpania) 7:6(1), 3:6, 7:6(2)
Karen Czaczanow (Rosja) – Nikoloz Basilashvili (Gruzja) 6:2, 7:5

Andy Murray (Wielka Brytania, 1) – Martin Klizan (Słowacja) 6:3, 6:7(5), 6:0
Phillip Kohlschreiber (Niemcy) – Stephane Robert (Francja) 4:6, 6:3, 7:6(3)
Albert Ramos (Hiszpania) – Fabio Fognini (Włochy) 6:2, 6:2