St. Petersburg: Wawrinka wciąż w formie

/ Jacek Pachucki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem 1 Stan Wawrinka awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 250 w St. Petersburgu. Szwajcar szybko rozprawił się 6:3, 6:1 z Lukasem Rosolem z Czech.

Obaj panowie mierzyli się dotychczas pięciokrotnie, a po środowym zwycięstwie triumfator tegorocznego US Open prowadzi 6-0 w bilansie ich bezpośrednich spotkań. Mistrz ostatniego turnieju wielkoszlemowego w tym sezonie ostatni raz w St. Petersburgu grał… w 2004 roku, kiedy to przegrał w finale imprezy rangi ATP Challenger.

Reprezentant naszych południowych sąsiadów nie miał w tym meczu właściwie nic do powiedzenia. Wawrinka w całym spotkaniu przegrał tylko jedną piłkę przy własnym pierwszym podaniu. Rywalizację zakończył po 58 minutach gry.

Jestem zadowolony z moich przygotowań do tego turnieju – komentował po meczu Szwajcar. – Grałem na naprawdę dobrym poziomie, szczególnie z takim zawodnikiem jak Rosol, z którym rozegrałem w tym roku kilka zaciętych pojedynków – komplementował rywala.

W następnej rundzie Wawrinka zmierzy się z Viktorem Troickim (nr 7) lub Dusanem Lajoviciem. Troicki w pierszej rundzie pokonał Gastao Eliasa z Portugalii 6:1, 6:2 w niecałe 55 minut. Serb zanotował sześć asów i przegrał zaledwie trzy punkty po swoim pierwszym podaniu.

Więcej problemów miał Roberto Bautista Agut. Rozstawiony z numerem 4 Hiszpan po prawie dwóch godzinach gry uporał się z Litwinem Ricardasem Berenkisem 4:6, 6:1, 7:6(2) i zameldował się w ćwierćfinale.

Natomiast do drugiej rundy awansowali m.in. Joao Sousa (nr 8) i Andrey Kuznetsov.

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 1) – Lukas Rosol (Czechy) 6:3, 6:1
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 4) – Ricardas Berenkis (Litwa) 4:6, 6:1, 7:6(2)

Viktor Troicki (Serbia, 7) – Gastao Elias (Portugalia) 6:1, 6:2
Joao Sousa (Portugalia, 8) – Radu Albot (Rumunia, Q) 3:6, 6:4, 7:5
Andrey Rublev (Rosja, WC) – Mikhail Kukushkin (Kazachstan) 6:3, 4:1 ret.
Andrey Kuznetsov (Rosja) – Evgeny Donskoy (Rosja) – 6:3, 7:5
Mikhail Youzhny (Rosja) – Janko Tipsarević (Serbia) 6:3, 7:5