US Open: pewne otwarcia Nadala; Gasquet za burtą

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Od pewnego zwycięstwa nad Denisem Istominem udział w tegorocznym US Open rozpoczął Rafael Nadal. Z turniejem pożegnał się zaś Richard Gasquet, a z wielkich opresji wyszedł John Isner.

Nadal potrzebował dwóch godzin oraz sześciu minut aby zapewnić sobie miejsce w drugiej rundzie US Open. Były lider rankingu w meczu z Uzbekiem wykorzystał siedem z dwunastu okazji na przełamanie, tylko raz tracąc własny serwis. Hiszpan poprawił tym spotkaniem bilans zwycięstw w pierwszych rundach nowojorskiego turnieju na 12-0.

W drugiej rundzie rywalem rozstawionego z numerem cztery Rafaela Nadala będzie Andreas Seppi. Włoch wygrał ze Stephanem Robertem 2:6, 6:3, 6:4, 6:3.

Krótko trwała przygoda z tegorocznym US Open Richarda Gasqueta. Rozstawiony z „trzynastką” Francuz gładko przegrał z Kylem Edmundem 2:6, 2:6, 3:6. Debiutujący w nowojorskim turnieju Brytyjczyk wykorzystał w meczu sześć z siedmiu okazji na przełamanie i odnotował aż 40 „winnerów”.

Patrząc na ranking to pewnie moje największe zwycięstwo – przyznał 21-letni Edmund, który zagra w drugiej rundzie z innym debiutantem w US Open, występującym z „dziką kartą” Ernesto Escobedo. – Wiele rzeczy w tym meczu poszło we właściwy sposób (…) Myślę, że zagrałem mądrze, właściwie zachowywałem się w kluczowych sytuacjach.

Blisko dużej niespodzianki było na korcie „Grandstand”. 18-letni Frances Tiafoe wygrał dwa pierwsze sety z Johnem Isnerem, a w piątej partii serwował prowadził 5:3. Znacznie bardziej doświadczony Isner zdołał wyjść jednak z tych wszystkich opresji i triumfował 3:6, 4:6, 7:6(5), 6:2, 7:6(3). Występujący z „dziką kartą” Tiafoe zostawił po sobie jednak bardzo dobre wrażenie.

Bez straty seta awans do drugiej rundy wywalczyli Marin Czilić (nr 7) oraz Gael Monfils (nr 10). Chorwat ograł Rogerio Dutra-Silvę 6:4, 7:5, 6:1. Francuz wygrał zaś z doświadczonym Gillesem Mullerem 6:4, 6:2, 7:6(5)

Rafael Nadal (Hiszpania, 4) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:1, 6:4, 6:2
Marin Czilić (Chorwacja, 7) – Rogerio Dutra Silva (Brazylia) 6:4, 7:5, 6:1
Gael Monfils (Francja, 10) – Gilles Muller (Luksemburg) 6:4, 6:2, 7:6(5)
Kyle Edmund (Wielka Brytania) – Richard Gasquet (Francja, 13) 6:2, 6:2, 6:3
John Isner (USA, 20) – Frances Tiafoe 3:6, 4:6, 7:6(5), 6:2, 7:6(3)
Michaił Jużnyj (Rosja) – Martin Kliżan (Słowacja, 28) 6:2, 6:1, 6:1
Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania, 31) – Julien Benneteau (Francja) 3:6, 6:3, 6:3, 2:6, 6:1
Benoit Paire (Francja, 32) – Duszan Lajović (Serbia) 6:2, 2:6, 3:6, 7:5, 6:1
Steve Darcis (Belgia) – Jordan Thompson (Australia) 5:7, 3:6, 7:6(5), 6:4, 7:5
Vasek Pospisil (Kanada) – Jozef Kovalik (Słowacja) 6:1, 6:3, 6:3
Andriej Kuzniecow (Rosja) – Thoma Bellucci (Brazylia) 6:4, 3:6, 6:1, 7:6(6)
Marocs Baghdatis (Cypr) – Facundo Bagnis 6:4, 6:2, 1:1 i krecz
Ernesto Escobedo (USA) – Lukas Lacko (Słowacja) 6:4, 4:6, 4:6, 6:3 i krecz
Serhij Stachowski (Ukraina) Gastao Elias (Portugalia) 6:1, 3:6, 2:6, 6:3, 7:6(4)
Guido Pella (Argentyna) – Bjorn Frantangelo (USA) 6:3, 6:4, 6:4
Andreas Seppi (Włochy) – Stephane Robert (Francja) 6:2, 3:6, 6:4, 6:2
Nicolas Almagro (Hiszpania) – Marton Fucsovics (Węgry) 6:1, 6:4, 7:6(7)