Powtórka z Indian Wells

/ Tomasz Krasoń , źródło: atptennis.com, foto: atptennis.com

Rafael Nadal i Tomas Berdych to pierwsi półfinaliści turnieju Sony Ericsson Open w Miami. 21-letni Hiszpan z Majorki pokonał w trzech setach faworyta gospodarzy, Jamesa Blake’a 3:6, 6:3, 6:1. Natomiast 22-letni Czech okazał się lepszy od Rosjanina Igora Andriejewa.

Jako pierwsi na korcie pojawili się James Blake (nr 9) i Rafael Nadal (nr 2). Inicjatywa na początku spotkania należała do zwycięzcy 10 imprez z cyklu ATP Tour. Amerykanin lepiej serwował i wykorzystał jedyną szansę na przełamanie rywala, zwyciężając do trzech. W drugim secie role się odwróciły. Hiszpan był skuteczniejszy przy serwisie, zwłaszcza drugim. Zdobył także jednego breaka, dzięki czemu wygrał partię 6:3. Decydująca odsłona tego meczu to już zdecydowana dominacja króla kortów ziemnych. Tenisista z Majorki wygrał tę partię 6:1 i cały mecz zakończył się po 1 godzinie i 55 minutach walki.

Jamesowi Blake’owi nie udał się rewanż za porażkę w ćwierćfinale turnieju Pacific Life Open w Indian Wells. Wówczas Hiszpan okazała się lepszy 7:5, 3:6, 6:3. Jednak bilans bezpośrednich pojedynków ciągle jest korzystny dla Amerykanina, który prowadzi 3:2.

Rafael Nadal podzielił się po meczu swoimi refleksjami: „We wszystkich trzech najważniejszych tegorocznych turniejach na kortach twardych osiągnąłem półfinał. Grałem dobrze, moim zdaniem znacznie lepiej niż na początku sezonu w Australii. Czuję jakbym grał na swoim najwyższym poziomie. Z jednej strony da mi to więcej pewności przy przechodzeniu na korty ziemne. Z drugiej żałuję, że kończy się sezon na kortach twardych, gdzie gram lepiej niż wcześniej”.

Półfinałowym rywalem Nadala będzie Czech Tomas Berdych. 22-latek z Valasske Mezirici wyeliminował z turnieju Rosjanina Igora Andriejewa, pokonując go 6:4, 6:4. Czech wykazał się stuprocentową skutecznością przy break pointach. W każdym z setów wywalczył po jednym przełamaniu. Natomiast 24-letni Rosjanin nie wykorzystał żadnej z trzech szans na zdobycie gema przy serwisie rywala. Spotkanie trwało 1 godzinę i 17 minut. Było to pierwsze bezpośrednie starcie tych tenisistów.

W drodze do najlepszej „czwórki” Berdych stracił zaledwie 19 gemów i ani jednego seta. Półfinałowe starcie pomiędzy Nadalem a Berdychem będzie ich siódmym bezpośrednim pojedynkiem. Dotychczas jest remis 3:3. Wprawdzie Hiszpan wygrał dwa ostatnie spotkania, ale to Czech triumfował we wszystkich meczach rozgrywanych na kortach twardych.

Dzisiaj w Miami rozegrane zostaną 2 pozostałe ćwierćfinały. Szwajcar Roger Federer (nr 1) zmierzy się z Amerykaninem Andy’m Roddickiem (nr 6), natomiast Rosjanin Nikołaj Dawydienko (nr 4) spotka się z nierozstawionym Serbem Janko Tipsarevicem.