Wimbledon: Murray z Berdychem o finał

Andy Murray wygrał pięciosetową „wojnę nerwów” z Jo-Wilfriedem Tsongą i po raz siódmy awansował do półfinału Wimbledonu. O trzeci finał Szkot zagra z Tomaszem Berdychem, który pokonał Lucasa Pouille 7:6(4), 6:3, 6:2.

Spotkanie Murraya z Tsongą stało na wysokim poziomie. Chociaż obaj tenisiści grali nierówno, to nie brakowało efektownych, kombinacyjnych akcji. Zarówno Brytyjczyk, jak i Francuz zakończyli spotkanie z dodatnim bilansem „winnerów” do niewymuszonych błędów.

Mecz lepiej rozpoczął faworyt gospodarzy, który w piątym gemie doprowadził do przełamania. Tsonga odrobił jednak stratę i doszło do zaciętego tie breaka. Francuz nie wykorzystał w nim trzech setboli (w tych dwóch od 6-4), zaś Murray skończył partię za czwartą okazją.

Uskrzydlony takim obrotem spraw Brytyjczyk zdominował całkowicie drugiego seta, wygrywając pięć pierwszych gemów (stracił w nich łącznie sześć punktów) i całą partię 6:1. Tsonga nie załamał się takim obrotem spraw, poprawił skuteczność serwisu, a w czwartym gemie trzeciej partii doprowadził do przełamania i przewagi nie oddał.

Wszystko wskazywało na to, że mecz rozstrzygnie się w czterech setach, gdyż Murray prowadził w tej czwartej partii 4:2. Tsonga po raz kolejny zerwał się do odrabiania strat i uczynił to w imponującym stylu, wygrywając cztery kolejne gemy!

Piąty set zapowiadał się więc ekscytująco. W poszczególnych gemach rzeczywiście nie brakowało emocji i pięknego tenisa. Kluczowe punkty zapisywał jednak na konto Murray, który ponownie (jak w drugi secie) wygrał pięć pierwszych gemów, a całą partię 6:1. Spotkanie trwało trzy godziny oraz 54 minuty.

O trzeci w karierze finał Wimbledonu Andy Murray zagra z Tomaszem Berdychem. Czech w trzech setach pokonała Lucasa Pouille. Trzydziesty w rankingu Francuz tylko w pierwszej partii zdołał toczyć równorzędną walkę z wyżej notowanym Berdychem. Pouille, który w czwartej rundzie rozegrał piekielnie ciężki pojedynek z Bernardem Tomiciem (zakończony wynikiem 10:8 w piątym secie), wyraźnie nie miał sił by skutecznie przeciwstawić się Czechowi. Reprezentant „Trójkolorowych” korzystał nawet z pomocy medycznej, ale ta na niewiele się zdała.

Ćwierćfinały singla:
Andy Murray (Wielka Brytania, 2) – Jo-Wilfired Tsonga (Francja, 12) 7:6(10) 6:1, 3:6, 4:6, 6:1
Tomasz Berdych (Czechy, 10) – Lucas Pouille (Francja, 32) 7:6(4), 6:3, 6:2