Halle: król obalony, będzie niemiecki finał

/ Jacek Pachucki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Spore powody do zadowolenia mają zarówno organizatorzy jak i niemiecka publiczność turnieju Gerry Weber Open w Halle. Do finału awansowali Alexander Zverev, który pokonał ośmiokrotnego mistrza tej imprezy, Rogera Federer (nr 1) i Florian Mayer, któremu dość łatwo uległ Dominic Thiem (nr 3).

Alexander Zverev to przyszłość tenisa. 19-latek pokazał, że jest jednym z najlepszych tenisistów młodego pokolenia i w niezwykle emocjonującym meczu, trwającym dwie godziny i sześć minut meczu pokonał samego Rogera Federera 7:6 (4), 5:7, 6:3. Dla Szwajcara była to pierwsza porażka z nastolatkiem od ponad 10 lat, kiedy to w 2005 roku na kortach Rolanda Garrosa pokonał go nie kto inny jak… 19-letni wówczas Rafael Nadal.

Czuję się całkiem dobrze – powiedział po meczu Zverev. – Zagrałem bardzo solidnie i znów funkcjonował mój serwis. Myślę, że to właśnie on pomógł mi odnieść zwycięstwo i to, że grałem dobrze w ważnych momentach. To niesamowite wygrać z kimś takim jak Roger, zwłaszcza na trawie – nie krył zadowolenia młody Niemiec.

W pierwszym secie Zverev przegrał zaledwie cztery punkty przy własnym podaniu. O wyniku zadecydował tie break, którego wygrał do czterech już za pierwszą piłką setową.

W drugiej odsłonie panowie wygrywali swoje gemy serwisowe do stanu 5:5. W jedenastym gemie mistrz z Bazylei przełamał jednak podanie Zvereva, a wygranego seta przypieczętował przy własnym serwisie.

W trzeciej partii Zverev uzyskał przełamanie na 4:2 i nie pozwolił już odebrać sobie tej przewagi. W całym meczu zanotował 39 bezpośrednio wygranych piłek, w tym 8 asów.

Jego finałowym rywalem będzie rodak, Florian Mayer, który sprawił niemałą niespodziankę eliminując Austriaka Thiema 6:3, 6:4 w 66 minut. Dla skalsyfikowanego na 192. miejscu w rankingu ATP Mayera, będzie to pierwszy finał od 2011 roku, kiedy to sięgnął po tytuł w imprezie w Bukareszcie.

Myślę, że to będzie trudny mecz – tak o finałowym pojedynku powiedział 32-letni Niemiec. – Z pewnością Zverev znajdzie się w przyszłości w pierwszej dziesiątce rankingu. Myślę, że będzie faworytem, ale zobaczymy co się wydarzy. Dam z siebie wszystko – zadeklarował Mayer.
W historii turnieju niedzielny finał będzie dopiero drugim w pełni niemieckim starciem, po tym jak w 2011 roku po tytuł sięgnął Philipp Kohlschreiber, pokonując w decydującym meczu Philippa Petzschnera.