Roland Garros: sensacyjny mistrz z Francji

/ Antoni Cichy , źródło: własne, foto: AFP

Reprezentant gospodarzy Geoffrey Blancaneaux wygrał juniorski Roland Garros. W finale Francuz obronił trzy piłki meczowe i pokonał 1:6, 6:3 i 8:6 dużo wyżej notowanego Felixa Augera-Aliassime.

Blancaneaux przed tegorocznym Roland Garros nie odniósł ani jednego zwycięstwa w juniorskich turniejach wielkoszlemowych. W Paryżu nie był rzecz jasna rozstawiony, a o tytuł walczył z dziewiątym juniorem na świecie. Rywal wygrał pierwszego seta i miał trzy meczbole w trzecim. Ale 17-letni Francuz na przekór wszystkim przeciwnościom powtórzył wyczyn słynnych rodaków jak Fabrice Santoro.

Reprezentant gospodarzy rozgrywał turniej życia w pełnym tego słowa znaczeniu. Już w pierwszej rundzie wyeliminował rozstawionego z „4” Yosukę Watanukiego, a w półfinale pokonał grającego z „5” Denisa Shapovalova, który wcześniej ograł turniejową „jedynkę”. W finale Blancaneaux nie dopuścił do siebie myśli, że może go zatrzymać rozstawiony z „12” Auger-Aliassime.

Francuz musiał otrząsnąć się po zimnym prysznicu w pierwszym secie. Kanadyjczyk, dziewiąty junior globu, po prostu go stłamsił. Stracił tylko jednego gema. Blancaneaux odbudował się, objął prowadzenie 2:0 w drugiej partii, ale szybko je stracił. Nie zniechęcił się. Przełamał na 4:2, a kiedy Auger-Aliassime odłamał, znów zaliczył breaka i utrzymał podanie.

Dramaturgia sięgnęła zenitu, kiedy ważyły się losy tytułu. Do stanu 5:5 obaj zaliczyli po jednym przełamaniu. Kanadyjczyk wygrał gema serwisowego na 6:5 i odskoczył na 40-15 przy podaniu Francuza. Miał w sumie trzy piłki mistrzowskie, ale 17-latek obronił wszystkie trzy. Poszedł za ciosem i przełamał turniejową „12”, by przy własnym podaniu przypieczętować wielki triumf.

Blancaneaux został trzynastym francuskim mistrzem juniorskiego Roland Garros. Wcześniej w Paryżu po tytuł sięgali m.in. Patrick Proisy, Henri Laconte, Fabrice Santoro czy stosunkowo niedawno Richard Gasquet i Gael Monfils.

Finał singla:
Geoffrey Blancaneaux (Francja) – Felix Auger-Aliassime (Kanada, 12) 1:6, 6:3, 8:6