Roland Garros: Dżoković w ćwierćfinale, Murray z Wawrinką o finał

/ Jacek Pachucki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Lider rankingu ATP Novak Dżoković awansował do ćwierćfinału French Open. Serb pokonał 3:6, 6:4, 6:1, 7:5 Roberto Bautistę Aguta. Natomiast Andy Murray (nr 2) i Stan Wawrinka (nr 3) są już w półfinale.

Pojedynek Serba i Hiszpana zaczął się we wtorek. Novak miał problemy związane z ciężką i mokrą nawierzchnią, źle radził sobie z poruszaniem się po korcie i przegrał pierwszego seta 3:6. Potem mecz przerwano i wznowiono dopiero dziś.

A dziś pogoda była łaskawsza niż przez ostatnie dni. Warunki do gry były zdecydowanie lepsze, co od razu przeniosło się na zdecydowanie lepszą dyspozycję Dżokovicia. Bez większych problemów wygrał trzy kolejne sety i awansował do ćwierćfinału turnieju, który jest jego 28. wielkoszlemowym ćwierćfinałem w karierze, a dziesiątym w Paryżu.

Z dnia na dzień warunki się zmieniają z powodu pogody, a ty musisz się do tego przystosować. Jestem w ćwierćfinale, przegrałem tylko jednego seta, więc wszystko idzie w dobrą stronę – powiedział lider rankingu. – Oczywiście wiem, że umiem grać lepiej i mogę jeszcze przyspieszyć. To mnie ekscytuje, motywuje do pracy i do tego, żeby pokazać się z jeszcze lepszej strony w następnym meczu.

Serb wygrywając mecz czwartej rundy zapisał się w historii tenisa jako zawodnik, którego suma nagród w karierze przekroczyła niebotyczną kwotę 100 milionów dolarów amerykańskich.

Kolejnym rywalem Dżokovicia będzie Tomas Berdych (nr 7). Czech pokonał Davida Ferrera (nr 11) 6:3, 7:5, 6:3 w dwie godziny i 12 minut. Czech wcześniej w tym roku mierzył się z nim w Madrycie, a wtedy jego wygrana nad 34-letnim Ferrerem spowodowała wypadnięcie Hiszpana z najlepszej dziesiątki rankingu, w której znajdował się nieprzerwanie od października 2010 roku.

Panowie mecz zaczęli we wtorek, ale zdążyli rozegrać zaledwie trzy gemy. Dzisiaj mecz wznowiono i dokończono bez przeszkód. W nim to Berdych spisywał się lepiej wielokrotnie przełamując rywala. Spotkanie rozstrzygną na swoją korzyść po drugiej piłce meczowej.

Nie ważne co działo się kilka tygodni temu. Ważne jest to, co dzieje się teraz. A teraz gram dobry tenis i czuję się pewny siebie na korcie – powiedział po meczu Czech.

Z Dżokoviciem jednak tak łatwo nie będzie. Serb wygrał 23 z 25 dotychczasowych spotkań obu zawodników. Pocieszające dla Berdycha może być jednak to, że jeden z wygranych przez niego meczów rozgrywał się na mączce.

Nie mam nic do stracenia. Gram dobrze i będę starał się tego trzymać – powiedział zapytany o następny mecz Berdych. – Będę próbował grać swój tenis tak jak umiem i być tym, który dyktuje warunki gry.

Dalej awansował także Dominik Thiem (nr 13). Młody Austriak osiągnął swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał po zwycięstwie nad Marcelem Granollersem 6:2, 6:7 (2), 6:1, 6:4. W kolejnym meczu zmierzy się z Davidem Goffinem (nr 12). Belg pokonał Ernesta Gulbisa 4:6, 6:2, 6:2, 6:3.  Dla Goffina występ w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego również będzie debiutem.

W półfinale są już Stan Wawrinka i Andy Murray. Szwajcar rozprawił się z Albertem Ramosem-Vinolasem 6:2, 6:1, 7:6 (7). Obrońca tytułu potrzebował dwóch piłek meczowych by wygrać siódme spotkanie z Hiszpanem. Ich bilans wynosi 7-0.

Murray natomiast pokonał faworyta gospodarzy Richarda Gasqueta (nr 9) 5:7, 7:6 (3), 6:0, 6:2. Francuzowi nie pomógł doping publiczności. Co prawda, gra była wyrównana przez dwa pierwsze sety, które trwały łącznie ponad dwie godziny. Jednak w dalszej części meczu to Murray decydował na korcie, miażdżąc rywala w dwóch następnych partiach do zera i do dwóch.

W końcówce meczu on (Gasquet) opadł z sił. Myślę, że zagrałem naprawdę dobrze. To było kilka trudnych dni dla wszystkich, zwłaszcza dla zawodników z przeciwnej połówki drabinki. Ale ty musisz być samolubny, interesować się tylko swoim meczem i robić wszystko by je wygrać. Wierzę, że jestem w stanie wygrać ten turniej – podsumował po meczu Szkot.

Ćwierćfinały singla:
Andy Murray (Wielka Brytania, 2) – Richard Gasquet (Francja, 9) 5:7, 7:6(3), 6:0, 6:2
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) – Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania) 6:2, 6:1, 7:6,(7)

Czwarta runda singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania) 3:6, 6:4, 6:1, 7:5
Tomas Berdych (Czechy, 7) – David Ferrer (Hiszpania, 11) 6:3, 7:5, 6:3
David Goffin (Belgia, 12) – Ernest Gulbis (Łotwa) 4:6, 6:2, 6:2, 6:3
Dominik Thiem (Austria, 13) – Marcel Granollers (Hiszpania) 6:2, 6:7(2), 6:1, 6:4