Nicea: trzeci w tym roku triumf Thiema

/ Jacek Pachucki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Austriak Dominic Thiem (nr 1) pokonał w finale turnieju Open de Nice Cote d’Azur Niemca Alexandra Zvereva (nr 8) 6:4, 3:6, 6:0 i tym samym obronił tytuł wywalczony rok temu.

Dla 22-latka z Austrii był to szósty triumf w karierze i trzeci w tym sezonie. Obaj panowie grali przeciwko sobie tylko raz. W tym roku w półfinale turnieju w Monachium w trzech setach wygrał Thiem.

Finałowy pojedynek trwał prawie dwie godziny. W pierwszym secie Zverev wyszedł na prowadzenie 4:2 jednak Thiem zdołał odrobić straty, wygrać go 6:4 i zdobyć kolejnego break’a na 2:0 w drugiej partii. Jednak młody Niemiec nie dał za wygraną, szybko odłamał przeciwnika i wygrał sześć z siedmiu kolejnych gemów.

O losach meczu miał więc zdecydować trzeci set. Szanse rosły zatem na korzyść Thiema, który spędził na korcie mniej godzin niż Niemiec. W nim 22-latek nie pozostawił młodszemu koledze żadnych złudzeń. Wygrał 24 z 29 piłek, w tym wszystkie przy własnym podaniu i wykorzystał trzy okazje na przełamanie zamykając seta wynikiem 6:0.

To był naprawdę niesamowicie dobry tydzień – powiedział Thiem. – Pierwszy raz broniłem tytułu i dokonałem tego. Może grałem lepiej w trzech poprzednich meczach, ale finał to zawsze inny mecz. Możesz bardzo dużo wygrać, ale także bardzo dużo stracić. Zagrałem solidny trzeci set i jestem bardzo szczęśliwy. Moja ręka jest trochę zmęczona ale będę gotowy na Roland Garros w poniedziałek – podsumował.

Thiem wygrał już 36 meczów w tym sezonie, przegrywając 10. Dodatkowo jego konto zasiliła kwota 82 450 euro, a do rankingu dopisane zostanie mu 250 punktów. Dla 19-letniego Zvereva dzisiejszy mecz był pierwszym finałem rangi ATP Word Tour w karierze. Niemiec zarobił 43 430 euro i 150 punktów rankingowych.

Finał singla:
Dominic Thiem (Austria, 1) – Alexander Zverev (Niemcy, 8) 6:4, 3:6, 6:0

Finał debla:
J. Cabal R. Farah (Columbia, 1) – M. Pavić M. Venus (Chorwacja, Nowa Zelandia, 2) 4:6, 6:4, 10-8