Rzym: trzy sety Nishikoriego i Wawrinki

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Faworyci grający we wtorek na Foro Italico nie zawiedli, ale Stan Wawrinka i Kei Nishikori potrzebowali trzech setów, aby awansować do trzeciej rundy. Szybciej z rywalem uporał się Tomas Berdych.

Wspomniana trójka w pierwszej rundzie miała wolny los. Przystąpili oni do gry najwcześniej spośród ośmiu najwyżej rozstawionych tenisistów, a początek ich zmagań w Rzymie nie należał wcale do łatwych. W ostatnim meczu dnia falstart zaliczył Stan Wawrinka. Aktualny mistrz Roland Garros nie wykorzystał w pierwszym secie spotkania z Benoit Paire dwóch break pointów, a w końcówce sam stracił podanie. Powtórki z Madrytu jednak nie było (w Hiszpanii Szwajcar przegrał pierwszy mecz). Od drugiego seta Wawrinka zaczął grać zdecydowanie lepiej i Francuz zdobył później już tylko trzy gemy.

O ćwierćfinał rozstawiony z "czwórką" Wawrinka zagra z Juanem Monaco, który wyeliminował Kevina Andersona (nr 16). Argentyńczyk zwyciężył 3:6, 6:3, 6:2.

Również trzysetową batalię stoczył Kei Nishikori. Grający z "szóstką" Japończyk, podobnie jak Wawrinka, przegrał pierwszą partię pojedynku z Viktorem Troickim 5:7. – Po pierwszym secie starałem się wchodzić bardziej w kort, bo czułem, że nie jestem wystarczająco agresywny, by zmuszać go do biegania – przyznał Nishikori. – Myślę, że w drugim i trzecim secie to zadziałało, grałem lepiej bekhendem, stosowałem uderzenia kątowe, zagrywałem bliżej linii – dodał Japończyk. Zmiany w jego grze rzeczywiście przełożyły się na wynik. Druga odsłonę Nishikori wygrał 6:2, a w trzeciej wygrał 6:3.

Z kolei Tomas Berdych odniósł stosunkowo pewne zwycięstwo. Wprawdzie w całym spotkaniu z Albertem Ramosem-Vinolasem musiał bronić ośmiu break pointów, ale ani razu nie dał się przełamać. Czech zwyciężył 6:3, 6:4 i w meczu trzeciej rundy stanie przed trudniejszym wyzwaniem. Jego rywalem będzie rozstawiony z "dwunastką" David Goffin, który także w dwóch setach pokonał Jacka Socka.

Z rozgrywanych we wtorek meczów pierwszej rundy warto zwrócić uwagę na wygraną Davida Ferrera (nr 9) z Filippo Volandri. Doświadczony reprezentant gospodarzy urwał Hiszpanowi pierwszego seta, a w drugim prowadził wyrównaną grę. Ferrer swoją wyższość udowodnił dopiero w trzeciej odsłonie, zwyciężając 6:1.

Pierwszych rywali poznali natomiast Novak Dżoković i Rafael Nadal. Serb zacznie zmagania w Rzymie od meczu ze Stephane Robertem, a Hiszpan zagra z Philippem Kohlschreiberem.

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) – Benoit Paire (Francja) 5:7, 6:2, 6:1
Kei Nishikori (Japonia, 6) – Viktor Troicki (Serbia) 5:7, 6:2, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 8) – Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania) 6:3, 6:4
David Goffin (Belgia, 12) – Jack Sock (USA) 6:4, 6:4
Juan Monaco (Argentyna) – Kevin Anderson (RPA, 16) 3:6, 6:3, 6:2
Lucas Pouille (Francja, LL) – Ernests Gulbis (Łotwa, Q) 3:6, 6:4, 7:5

David Ferrer (Hiszpania, 9) – Filippo Volandri (Włochy) 4:6, 7:5, 6:1
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 15) – Paolo Lorenzi (Włochy, WC) 6:3, 6:1
Stephane Robert (Francja, Q) – Aljaz Bedene (Wielka Brytania, Q) 7:6(3), 7:6(8)