Stambuł: młodsi górą

/ Jacek Pachucki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem 2 Bułgar Grigor Dimitrow i Argentyńczyk Diego Schwartzman zmierzą się w finale turnieju ATP 250 w Stambule.

Mecz Dimitrowa z Chorwatem Ivo Karloviciem (nr 3) został zaplanowany jako pierwszy. Obu panów dzielą zaledwie dwa miejsca w rankingu (odpowiednio 29. i 31.), ale za to aż trzynaście lat. Bułgar po drodze do półfinału pokonał najpierw Adriana Ungura z Rumunii 7:5, 4:6, 7:5, a w meczu ćwierćfinałowym Czecha Jiri Veselýego 7:6 (1), 6:1. 37-letni Chorwat rozprawił się z Dušanem Lajoviciem z Serbii 7:6 (11), 7:6 (7), a następnie z Hiszpanem Marcelem Granollersem (nr 5) 7:6 (2), 6:7 (5), 6:4.

W pierwszym secie żaden z zawodników nie był w stanie przełamać serwisu rywala. Jedyną szansę na breaka miał doświadczony Karlović, jednak nie udało mu się jej wykorzystać. O wyniku miał więc zadecydować tie break. W nim rekordzista w liczbie posłanych asów nie miał nic do powiedzenia. Dimitroe wygrał go do zera i tym samym pierwszego seta 7:6.

W drugiej partii panowie dalej świetnie grali przy własnych serwisach. Żaden z nich nie miał nawet okazji na przełamanie. A w tiebreaku znów lepszy okazał się Bułgar. Tym razem wygrał go do dwóch i całe spotkanie 7:6(0), 7:6(2). 24-letni Dimitrow stanie przed szansą na zdobycie piątego tytułu w karierze.

Jego przeciwnikiem będzie reprezentant Argentyny Diego Schwartzman. 23-latek pokonał swojego starszego o dwa lata rodaka Federico Delbonisa (nr 4) 6:7 (5), 6:3, 6:2. Finał w Stambule będzie dla Schwartzmana okazją na pierwszy końcowy tryumf w imprezie rangi ATP.

Półfinały singla:
Grigor Dimitrov (Bułgaria, 2) – Ivo Karlović (Chorwacja, 3) 7:6(0), 7:6(2)
Diego Schwartzman (Argentyna) – Federico Delbonis (Argentyna, 4) 6:7(5), 6:3, 6:2

Półfinały debla:
F. Cipolla, D. Sela (Włochy, Izrael) – G. Duran, M. Gonzalez (Argentyna, 3) 7:6(5), 6:1