Barcelona: Czaczanow wyrzuca z turnieju Bautistę-Aguta

/ Tomasz Górski , źródło: własne, foto: AFP

Nastoletni kwalifikant z Rosji Karen Czaczanow pokonał rozstawionego z „5” Roberto Bautistę Aguta 6:2, 6:7(4), 6:3 sprawiając sensację na Pista Centrale. W trzeciej rundzie zameldowali się także Benoit Paire, Ołeksandr Dołgopołow i Jeremy Chardy.

Na korcie centralnym w Barcelonie wszystko układało się idealnie dla gospodarzy – mecze wygrali faworyzowani Pablo Carreno Busta i Marcel Granollers. Nikt nie spodziewał się, że takie problemy będzie miał rozstawiony z numerem pięć Roberto Bautista Agut. Dziewiętnastoletni Rosjanin nie przestraszył się rywala i od samego początku grał na dobrym poziomie. Pierwszy set 6:2 bez straty podania pokazał, że nastolatek może ten mecz wygrać. Druga partia szybko zaczęła układać się na korzyść Czaczanowa, ale Bautista Agut dwukrotnie odrabiał stracony serwis. Rosjanin przy stanie 6:5 serwował by zakończyć mecz, ale ta sztuka się nie udała. Hiszpan doprowadził do tie breaka i w „trzynastym” gemie był nie do powstrzymania.

O losach meczu zadecydował trzeci set, w którym nie dawano dużych szans „138” rakiecie świata. Nic bardziej mylnego, decydującym o niespodziance był czwarty gem. Wtedy Czaczanow przełamał Bautistę Aguta i do końca pilnował własnego podania. Mecz zakończył za trzecim meczbolem, w dziewiątym gemie. To największy sukces młodego Rosjanina w karierze. Po raz pierwszy pokonał gracza z najlepszej dwudziestki rankingu. Wcześniej jego najważniejszym dokonaniem było zwycięstwo w tureckim challangerze i zwycięstwo na Serhijem Stachowskim.

Do trzeciej rundy zapewnili sobie także awans rozstawieni gracze. Ołeksandr Dołgopołow (11), po bardzo zaciętym boju, pokonał Jewgienija Donskoja 4:6, 7:6(9), 6:4. Warto dodać, że w tie breaku Ukrainiec obronił piłkę meczową. Na kortach w Barcelonie to był dobry dzień dla Francuzów. Jeremy Chardy (13) i Benoit Paire (6) wywalczyli awans po szybkich dwusetowych pojedynkach, pokonując odpowiednio Victora Estellę Burgosa i Tejmuraza Gabaszwliego.

Dla niektórych tenisistów wtorek był pierwszym dniem na korcie w stolicy Katalonii. Wysoką formę potwierdził Marcel Granollers, który pokonał Daniela Munoza De La Navę 6:4, 6:3. Kolejna runda będzie dla niego dużo trudniejsza. Po raz kolejny zagra z rodakiem, ale tym razem z Rafaelem Nadalem, rozstawiony z numerem pierwszym.

Wielki sukces odniósł Marton Fucsovics. Kwalifikant z Węgier w trzech setach wygrał z Ernestsem Gulbisem 5:7, 6:4 6:1. Dla Łotysza, który ostatnio gra bardzo słabo, była to czwarta porażka z rzędu. Po zaciętych bojach awansowali także Ivan Dodig wygrywając 5:7, 6:2, 6;4 z Pedro Cachinem oraz Thiemo De Bekker, który pokonał Eliasa Ymera 6:4, 6:7(3), 6:3. Stawkę zawodników drugiej rundy uzupełnili Albert Ramos, Pablo Carreno Busta i Michaił Jużny.

Druga runda single:
Karen Czaczanow (Rosja, Q) – Roberto Bautisa Agut (Hispzania, 5) 6:2, 6;7(4), 6:3
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 11) – Jevgenij Donskoj (Rosja) 4:6, 7:6(9), 6:4
Benoit Paire (Francja, 6) – Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) 6:2, 7:5
Jeremy Chardy (Francja, 13) – Victor Estrella Burgos (Dominikana) 7:5, 6:2

Pablo Carreno Busta (Hiszpania) – Denis Istomin (Uzbekistan) 7:5, 7:5
Marcel Granollers (Hiszpania) – Daniel Munoz De La Nava (Hiszpania) 6:4, 6:3
Michaił Jużny (Rosja) – Rajeev Ram (USA) 6:2, 6:2
Marton Fucsovics (Węgry, Q) – Ernests Gulbis (Łotwa) 5:7, 6:4, 6:1
Ivan Dodig (Chorwacja) – Pedro Cachin (Argentyna, Q) 5:7, 6:2, 6:4