Rio de Janeiro: sensacyjna porażka Tsongi

/ Michał Jaśniewicz , źródło: własne, foto: AFP

Jo-Wilfried Tsonga w pierwszej rundzie Rio Open przegrał z 338. w rankingu, posiadaczem „dzikiej karty” Thiago Monteirą 3:6, 6:3, 4:6! Jako pierwsi do ćwierćfinałów awansowali Dominic Thiem oraz kwalifikant Daniel Gimeno-Traver.

21-letni Monteiro nie mógł sobie wymarzyć lepszego debiutu na szczeblu ATP Tour. Leworęczny Brazylijczyk przed własną publicznością sensacyjnie pokonał dziewiątego tenisistę rankingu. Trenujący na co dzień w Rio de Janeiro tenisista zagrał bez kompleksów, zaskakiwał szybkimi kontrami (szczególnie forhendem po linii) i w pełni wykorzystał słabszą dyspozycje utytułowanego rywala.

W pierwszym secie, od stanu 2:3 Monteiro zdołał wygrać cztery kolejne gemy. Drugą partię od przełamania rozpoczął Tsonga. Francuz pewnie pilnował serwisu, a przy stanie 5:3 dorzucił drugie przełamanie.

W decydującej partii reprezentant gospodarzy poprawił skuteczność serwisu, a w dziewiątym gemie doprowadził do breaka. Serwując przy 5:4 Monteiro wybronił jeszcze dwa break pointy, a sam wykorzystał drugiego meczbola. O awans do ćwierćfinału Brazylijczyk zagra z Pablo Cuevasem.

W środę wyłoniono też dwóch pierwszych ćwierćfinalistów Rio Open. Siódme zwycięstwo z rzędu odnotował Dominic Thiem. Mistrz turnieju z Buenos Aires pokonał Diego Schwartzmana 7:5, 7:5. W całym spotkaniu doszło do aż dziesięciu przełamań.

Po pięćdziesięciu siedmiu minutach skończyło się spotkanie Fabio Fogniniego z Danielem Gimeno-Traverem. Rozstawiony z „siódemką” Włoch wygrał pierwszego seta 6:4, ale przy stanie 1:3 w drugiej partii skreczował, ze względu na uraz mięśni brzucha.

Daniel Gimeno-Traver (Hiszpania, Q) – Fabio Fognini (Włochy, 7) 6:4, 1:3 i krecz
Dominic Thiem (Austria, 5) – Diego Schwartzman (Argentyna) 7:5, 7:5

Thiago Monteiro (Brazylia, WC) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 3) 6:3, 3:6, 6:4

Pierwsza runda debla:
J. Cabal, R. Farah (Kolumbia, 2) – M. Daniell, A. Sitak (Nowa Zelandia) 6:2, 6:2
P. Mathieu, J. Tsonga (Francja) – N. Monroe, J. Sock (USA, 4) 4:6, 0:3 i krecz
P. Carreno Busta, D. Marrero (Hiszpania, Q) – P. Petzschner, A. Peya (Niemcy, Austria) 6:3, 3:6, 11-9
F. Delbonis, P. Lorenzi (Argentyna, Włochy) – M. Gonzalez, A. Sa (Argentyna, Brazylia) 6:4, 6:4