Memphis: Nishikori w drodze po czwarty tytuł; niesamowity Fritz

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Kei Nishikori wygrał w ćwierćfinale z Michaiłem Kukuszkinem 6:2, 6:4 i jest co raz bliżej czwartego z rzędu tytuł w Memphis. Rewelacją turnieju jest 18-letni Taylor Fritz, który mecz z Benjaminem Beckerem rozstrzygnął w tie breaku trzeciego seta.

Nishikori w meczu ćwierćfinałowym z Kukuszkinem musiał się sporo napracować, aby odnieść zwycięstwo. Większość gemów w ich spotkaniu rozstrzygała się na przewagi. W kluczowych momentach skuteczniejszy był Japończyk, który przy swoim podaniu wybronił wszystkie pięć break pointów i wykorzystał zarazem trzy z dwunastu okazji na przełamanie.

Wszystko funkcjonowało u mnie dobrze – ocenił obrońca tytułu. – Miałem trochę problemów w drugim secie, ale on popisał się szeregiem znakomitych zagrać. Musiałem więc skupić się na swoim tenisie. Wspaniale, że udało mi się zakończyć mecz w dwóch setach.

O awans do finału Kei Nishikori zagra z Samem Querreyem. Reprezentant gospodarzy pokonał w ćwierćfinale innego japońskiego tenisistkę – kwalifikanta Yoshihito Nishiokę 6:3, 6:4.

Przed turniejem w Memphis Taylor Fritz miał na koncie tylko jeden wygrany mecz w rozgrywkach ATP Tour. W tym tygodniu dołożył już trzy kolejne, a wcale nie musi się na tym zatrzymać. Występujący z „dziką kartą” Amerykanin w drugiej rundzie pokonał rozstawionego z numerem dwa Steve’a Johnsona, a w ćwierćfinale wygrał tenisowy „thriller” z Benjaminem Beckerem. W trzeciej partii Niemiec nie wykorzystał serwisu przy 6:5 i przegrał całego spotkanie 4:6, 7:5, 6:7(5).

To niewiarygodne, nie mogę w to uwierzyć – mówił po mecz szczęśliwy Amerykanin. – Powrót w takim stylu, gdy on serwował na zwycięstwo w meczu, nigdy tego nie zapomnę.

W swoim pierwszym półfinale ATP Tour Taylor Fritz zmierzy się z Ricardasem Berankisem. Litwin sprawił niemiłą niespodziankę lokalnym kibicom, wygrywając z rozstawionym z „trójką” Donaldem Youngiem 7:6(3), 6:1

Ćwierćfinały singla:
Kei Nishikori (Japonia, 1) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:2, 6:4
Ricardas Berankis (Litwa) – Donald Young (USA, 3) 7:6(3), 6:1
Sam Querrey (USA, 4) – Yoshihito Nishioka (Japonia, Q) 6:3, 6:4
Taylor Fritz (USA, WC) – Benjamin Becker (Niemcy) 6:4, 5:7, 7:6(5)

Ćwierćfinały debla:
E. Butorac, S. Lipsky (USA, 3) – O. Marach, F. Martin (Austria, Francja) 7:5, 6:4
S. Johnson, S. Querrey (USA, 4) – W. Koolhof, M. Middelkoop (Holandia) 6:3, 6:4
T. Fritz, R. Harrison (USA, WC) – M. Daniel, A. Sitak (Nowa Zelandia) 6:2, 6:7(4), 12-10