Australian Open: bezbłędni rozstawieni

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/australianopen.com, foto: AFP

Wszyscy rozstawieni tenisiści, którzy w środę rozgrywali mecze drugiej rundy Australian Open, odnieśli zwycięstwa. Bez straty seta do trzeciej fazy turnieju awansowali Novak Dżoković, Roger Federer, Tomas Berdych i Kei Nishikori.

Mecz Novaka Dżokovicia kończył środową rywalizację na Rod Laver Arena. Broniący tytułu Serb grał z 19-letnim Francuzem Quentinem Halysem. Posiadacz dzikiej karty przez dwa pierwsze sety kompletnie nie mógł się odnaleźć w konfrontacji z najlepszych tenisistą świata. Dżoković wygrał je 6:1, 6:2. Wyrównana walka rozgorzała dopiero w trzeciej odsłonie. Halys jako pierwszy przełamał Serba, i choć ten od razu odpowiedział rebreakiem, to walka gem za gem trwała do końca seta. W tiebreaku 7-3 zwyciężył Dżoković. – Myślę, że zagrałem dobry mecz. Trzeci set był naprawdę wyrównany. Była walka. Należą mu się słowa uznania, bardzo dobrze serwował – mówił po meczu lider rankingu ATP.

W trzeciej rundy rywalem Dżokovicia będzie Andreas Seppi. Rozstawiony z numerem 28 Włoch jako ostatni zameldował się w środę w trzeciej rundzie, pokonując 7:5, 6:4, 6:4 Denisa Kudlę. Seppi przed rokiem w Melbourne Park sprawił olbrzymią niespodziankę, eliminując Rogera Federera. Teraz o podobny wyczyn będzie mu niezwykle trudno – dotychczas przegrał wszystkie jedenaście konfrontacji z Dżokoviciem.

Wcześniej pewne zwycięstwo odniósł rozstawiony z "trójką" Roger Federer. Szwajcar mierzył się z Ołeksandrem Dołgopołowem, wraz z którym odbywał wspólne treningi przed sezonem. Dobra znajomość kortowych zwyczajów rywala raczej nie wpłynęła na końcowy wynik. Zgodnie z oczekiwaniami Federer wygrał pewnie, 6:3, 7:5, 6:1. Zaserwował 25 asów, a po pierwszym podaniu wygrał 88 procent punktów. O awans do najlepszej szesnastki mistrz z Bazylei powalczy z Grigorem Dimitrowem. Okrzyknięty niegdyś następcą Federera Bułgar pokonał 6:3, 4:6, 6:2, 7:5 Marco Trungellitiego.

""

Bez straty seta do trzeciej rundy awansowali również Kei Nishikori i Tomas Berdych. Japończyk pokonał 6:3, 7:6(5), 6:3 Austina Krajicka, a Czech wygrał 6:4, 6:0, 6:3 z Mirzą Basiciem. Dla rozstawionego z "szóstką" prawdziwym sprawdzianem będzie mecz trzeciej rundy. Spotka się w nim z faworytem gospodarzy, Nickiem Kyrgioem. 20-letni Australijczyk pokonał 6:4, 7:5, 7:6(2) Pablo Cuevasa i swoją postawą zgłasza aspiracje do powtórki zeszłorocznego wyniku. Wtedy w Melbourne Park dotarł do ćwierćfinału. – Wiem, do czego jest zdolny. Na pewno to jeden z najlepszych tenisistów na świecie – powiedział o Berdychu Kyrgios. – Grałem z nim kilka razy (choć nigdy w oficjalnym meczu – przyp. red.). Będzie chciał wygrać tak samo mocno jak ja. Na pewno będzie trudno – dodał Australijczyk.

""

Warto również zwrócić uwagę na zwycięstwo Jo-Wilfrieda Tsongi, który w trzech setach pokonał utalentowanego Australijczyka Omara Jasikę. Ciekawie zapowiada się także mecz trzeciej rundy pomiędzy Davidem Goffinem (nr 15) i Dominikiem Thiemem (nr 19). Młody Austriak oddał tylko siedem gemów Nicolasowi Almagro.

Novak Dżoković (Serbia, 1) – Quentin Halys (Francja, WC) 6:1, 6:2, 7:6(3)
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 6:3, 7:5, 6:1
Tomas Berdych (Czechy, 6) – Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina, Q) 6:4, 6:0, 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 7) – Austin Krajicek (USA) 6:3, 7:6(5), 6:3
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 9) – Omar Jasika (Australia, WC) 7:5, 6:1, 6:4
Marin Czilić (Chorwacja, 12) – Albert Ramos-Vinolas (Hiszpania) 6:4, 6:3, 7:6(4)
Gilles Simon (Francja, 14) – Jewginiej Donskoj (Rosja) 6:3, 5:7, 7:6(2), 4:6, 7:5
David Goffin (Belgia, 15) – Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 6:4, 0:6, 6:4, 6:2
Dominic Thiem (Austria, 19) – Nicolas Almagro (Hiszpania) 6:3, 6:1, 6:3
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 24) – Duszan Lajović (Serbia) 4:6, 6:2, 4:6, 6:2, 6:1
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, 26) – Daniel Brands (Niemcy, Q) 4:6, 6:1, 7:6(0), 6:3
Grigor Dimitrow (Bułgaria, 27) – Marco Trungelliti (Argentyna, Q) 6:3, 4:6, 6:2, 7:5
Andeas Seppi (Włochy, 28) – Denis Kudla (USA) 7:5, 6:4, 6:4
Nick Kyrgios (Australia, 29) – Pablo Cuevas (Urugwaj) 6:4, 7:5, 7:6(2)
Federico Delbonis (Argentyna) – Renzo Olivo (Argentyna, Q) 7:6(5), 3:6, 6:7(3), 7:5, 6:2
Pierre-Hugues Herbert (Francja, Q) – Noah Rubin (USA, WC) 6:3, 6:4, 6:0