Australian Open: pewni Murray i Wawrinka, Hewitt jeszcze nie kończy

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/australianopen.com, foto: AFP

Wydarzeniem drugiego dnia w męskim Australian Open była oczywiście porażka Rafaela Nadala. Oprócz Hiszpani pozostali faworyci awansowali do drugiej rundy. Bez straty seta wygrali Andy Murray, Stan Wawrinka i David Ferrer.

Australian Open: Verdasco wygrywa pięciosetowy thriller z Nadalem!

Rozstawiony z "dwójką" Andy Murray przez pierwszą rundę przeszedł w ekspresowym tempie. Rywalem czterokrotnego finalisty Australian Open był 18-letni Alexander Zverev, uznawany za wschodzącą gwiazdę męskiego tenisa. Młody Niemiec nie znalazł jednak żadnych argumentów, które mogłyby zagrozić Szkotowi. Murray wygrał 6:1, 6:2, 6:3. Jego kolejnym rywalem będzie Sam Groth. Ku uciesze gospodarzy pokonał on 7:6(6), 6:4, 3:6, 6:3 Adriana Mannarino.

""

Szybko awans do drugiej rundy zapewnił sobie również Stan Wawrinka. Rozstawiony z "czwórką" Szwajcar wchodził na Margaret Court Arena bezpośrednio po niespodziewanej porażce wiceliderki rankingu WTA Simony Halep. Mistrzowi z Melbourne sprzed 2 lat odpadnięcie z turnieju nie groziło. Wawrinka wygrał dwa pierwsze sety 7:6(2), 6:3, po czym jego rywal, Dmitrij Tursunow, zszedł z kortu z powodu problemów zdrowotnych. W drugiej rundzie Szwajcara czeka konfrontacja z czeskim weteranem Radkiem Stepankiem, który najpierw przebił się przez eliminacje, a w turnieju głównym wyeliminował Tatsumę Ito.

""

Trzecim z czołowej ósemki, który awansował we wtorek do drugiej rundy jest David Ferrer. Grający z "ósemką" Hiszpan pokonał 6:4, 6:4, 6:2 Petera Gojowczyka i teraz czekać go będzie szlagierowo zapowiadający się mecz z Lleytonem Hewittem. Żegnający się z australijską publicznością mistrz z Adelajdy w pierwszej rundzie ograł swojego rodaka Jamesa Duckwortha. W sesji wieczornej na Rod Laver Arena Hewitt zwyciężył 7:6(5), 6:2, 6:4. Dobrą wiadomością dla gospodarzy jest również zwycięstwa Bernarda Tomica. Rozstawiony z "szesnastką" Australijczyk wygrał 6:7(4), 6:4, 6:4, 6:4 z Denisem Istominem.

""

Z tenisistów rozstawionych, oprócz Nadala, z turniejem pożegnali się tylko Kevin Anderson i Fabio Fognini. Tenisista z RPA przegrał z niedoleczoną kontuzją kolana, przez którą musiał skreczować w czwartym secie pojedynku z Rajeevem Ramem (było 2:1 w setach dla Amerykanina). Z kolei grający z "dwudziestką" Włoch uległ będącemu w dobrej formie na początku sezonu Gillesowi Mullerowi. Luksemburczyk, który w poprzednim tygodniem dotarł do półfinału w Sydney, pokonał Fogniniego w czterech setach (wszystkie kończyły się tiebreakami, w całym meczu doszło tylko do dwóch przełamań).

""

John Isner (USA, 10) – Jerzy Janowicz (Polska) 6:3, 7:6(7), 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, 2) – Alexander Zverev (Niemcy) 6:1, 6:2, 6:3
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) – Dmitrij Tursunow (Rosja) 7:6(2), 6:3 i krecz
Fernando Verdasco (Hiszpania) – Rafael Nadal (Hiszpania, 5) 7:6(6), 4:6, 3:6, 7:6(4), 6:2
David Ferrer (Hiszpania, 8) – Peter Gojowczyk (Niemcy, Q) 6:4, 6:4, 6:2
Rajeev Ram (USA) – Kevin Anderson (RPA, 11) 7:6(4), 6:7(4), 6:3, 3:0 i krecz
Milos Raonic (Kanada, 13) – Lucas Pouille (Francja) 6:1, 6:4, 6:4
Bernard Tomic (Australia, 16) – Denis Istomin (Uzbekistan) 6:7(4), 6:4, 6:4, 6:4
Feliciano Lopez (Hiszpania, 18) – Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) 6:1, 6:0, 6:4
Gilles Muller (Luksemburg) – Fabio Fognini (Włochy, 20) 7:6(6), 7:6(7), 6:7(5), 7:6(1)
Viktor Troicki (Serbia, 21) – Daniel Munoz De La Nava (Hiszpania) 4:6, 4:6, 6:1, 7:6(4), 6:3
Gael Monfils (Francja, 23) – Yuichi Sugita (Japonia, Q) 6:1, 6:3, 6:2
Jack Sock (USA, 25) – Taylor Fritz (USA, Q) 6:4, 3:6, 0:6, 6:3, 6:4
Jeremy Chardy (Francja, 30) – Ernests Gulbis (Łotwa) 7:5, 2:6, 6:7(5), 6:3, 13:11
Steve Johnson (USA, 31) – Aljaz Bedene (Wielka Brytania) 6:3, 6:4, 7:6(3)
Radek Stepanek (Czechy, Q) – Tatsuma Ito (Japonia, Q) 6:4, 6:3, 6:7(5), 6:2
Lleyton Hewitt (Australia, WC) – James Duckworth (Australia, WC) 7:6(5), 6:2, 6:4
Thomaz Bellucci (Brazylia) – Jordan Thompson (Australia, WC) 6:2, 6:3, 6:2
Guido Pella (Argentyna) – Steve Darcis (Belgia) 2:6, 3:6, 6:3, 7:5, 6:1
Marcel Granollers (Hiszpania) – Matthew Ebden (Australia, WC) 6:2, 4:6, 6:1, 6:4
Simone Bolelli (Włochy) – Brian Baker (USA) 7:6(6), 7:6(3), 6:7(2), 7:6(1)
John Millman (Australia) – Diego Schwartzman (Argentyna) 3:6, 5:7, 7:6(2), 5:0 i krecz
Santiago Giraldo (Kolumbia) – Donald Young (USA) 6:4, 1:6, 6:3, 6:2
Sam Groth (Australia) – Adrian Mannarino (Francja) 7:6(6), 6:4, 3:6, 6:3