Sydney: Dimitrow z Troickim w finale

/ Jacek Kułakowski , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

O tytuł na kortach Appia International Sydney powalczą w tym roku rozstawieni z numerami trzecim i czwartym Viktor Troicki i Grigor Dimitrow. Będzie to 3 w karierze spotkanie obu tenisistów.

Z powodu czwartkowego deszczu w Sydney obaj zawodnicy musieli dokończyć mecze ćwierćfinałowe w piątym dniu turnieju. Po przerwie zmuszeni byli potem do gry w półfinałach, ponieważ napięty przed Australian Open plan gier przewiduje mecz rozstrzygnięcia w sobotę.

W meczu 1/2 finału Grigor Dimitrow spotkał się Gilles’em Mullerem. Konfrontację wygrał w dość łatwy sposób 6:2, 7:6(4), w czym pomogła mu dobra akcja serwisowa. Bułgar zanotował aż 12 asów i wygrał 79% piłek przy własnym podaniu. Tenisista z Chaskowa będzie starał się o zdobycie 4 w karierze tytułu (ostatni wywalczył w 2014 roku na kortach Queen’s Clubu).

Viktor Troicki musiał włożyć dużo więcej wysiłku w mecz półfinałowy. W konfrontacji z Tejmurazem Gabaszwili gonił rywala od stanu 3:6, 2:4 w drugim secie. Rosjanin, który prezentuje dobrą formę od turnieju w Doha, uległ Serbowi dopiero po dwóch godzinach gry. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 3:6, 6:4, 6:4.

To był udany dzień – powiedział po meczu Troicki. – Momentami było dość wietrznie, ale udało mi się przystosować grę do warunków panujących na korcie. Jestem szczęśliwy, że będę mógł wystąpić w finale. Teraz czeka mnie trochę odpoczynku, ale czuję się dobrze i myślę, że jestem w formie. To efekt moich dodatkowych przygotowań do turniejów w Australii.

Dotychczasowy bilans konfrontacji obu finalistów jest korzystny dla Bułgara (2-0). 24-letni zawodnik jest od rywala 5 lat młodszy, ponadto stracił w turnieju jednego seta mniej, co może stawiać go w roli faworyta.

Ćwierćfinały singla:
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) – Bernard Tomic (Australia, 1) 6:3, 3:0 (krecz)
Viktor Troicki (Serbia, 3) – Nicolas Mahut (Francja, Q) 4:6, 6:3, 6:3
Grigor Dimitrow (Rumunia, 4) – Ołeksandr Dołgopolow (Ukraina, 8) 4:6, 6:3, 6:4
Gilles Muller (Luksemburg) – Jeremy Chardy (Francja, 6) 7:6(5), 6:3

Półfinały singla:
Viktor Troicki (Serbia, 3) – Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) 3:6, 6:4, 6:4
Grigor Dimitrow (Rumunia, 4) – Gilles Muller (Luksemburg) 6:2, 7:6(4)

Półfinały debla:
J. Murray, B. Soares (Wlk. Brytania, Brazylia) – Ł. Kubot, M. Matkowski (Polska) 7:5, 2:6, 10-3
R. Bopanna, F. Mergea (Indie, Rumunia, 4) – T. Bellucci, L. Mayer (Brazylia, Argentyna) 7:6(8), 6:4