Brisbane: Federer ogrywa Dimitrowa

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer, w piękny stylu, wygrał z Grigorem Dimitrowem 6:4, 6:7(4), 6:4 i o finał turnieju w Brisbane zagra z Dominikiem Thiemem. Drugą parę półfinałową utworzyli Milos Raonic oraz Bernard Tomic.

Konfrontacja Federera z Dimitrowem miała być ozdobą fazy ćwierćfinałowej w Brisbane i oczekiwań nie zawiodła. Obaj tenisiści zaprezentowali całą gamę efektownych zagrań, a do tego doszła spora dawka emocji.

W pierwszym secie obaj długo pilnowali podania i dopiero w dziesiątym gemie „skapitulował” Bułgar. Dimitrow od stanu 15-40 wybronił dwa setbole (w obu przypadkach skutecznymi serwisami), ale następnie przegrał dwa kolejne punkty.

W drugiej partii Dimitrow prowadził 5:3. Federer w ostatniej chwili odrobił straty, popisując się przy break pointcie (30-40) w dziesiątym gemie efektowną akcją przy siatce. W tie breaku skuteczniejszy okazał się jednak Bułgar, który odnotował przede wszystkim kilka znakomitych returnów.

W decydującym secie kluczowy był break wywalczony w piąty gemie. Przy 3:5 i własnym podaniu Dimitrow wybronił trzy meczbole, wygrywając od 0-40 pięć kolejnych punktów, ale następnie Federer pewnie utrzymał swój serwis. Był to czwarty mecz pomiędzy tymi tenisistami i czwarte zwycięstwo Szwajcara.

O drugi z rzędu finał w Brisbane Roger Federer zagra z Dominikiem Thiemem. 22-letni Austriak pokonał dzisiaj rozstawionego z „trójką” Marina Czilicia 2:6, 7:6(4), 6:4. Thiem wykorzystał w tym spotkaniu obie okazje na przełamanie i wybronił siedem z ośmiu break pointów.

Wysoką formę przed Australian Open potwierdza Bernard Tomic. Faworyt gospodarzy wyeliminował rozstawionego z numerem dwa Kei Nishikoriego, wygrywając, w godzinę i 59 minut, 6:3, 1:6, 6:3. Dla Australijczyka był to udany rewanż za porażkę z Japończykiem rok temu w ćwierćfinale turnieju w Brisbane (0:6, 4:6).

W porównaniu do ubiegłorocznego mecz, znacząco się poprawiłem. Ten mecz był dla mnie dużą szansą, wielkim testem i zagrałem bardzo solidnie. On także grał dobrze, więc pokazaliśmy tenis na wysokim poziomie – ocenił osiemnasty w rankingu Tomic.

W półfinale Australijczyka czeka kolejny wymagający test, gdyż zmierzy się z Milosem Raonic’iem. Grający z „czwórką” Kanadyjczyk pewnie pokonał Lucasa Pouille 6:4, 6:4. Pochodzący z Czarnogóry tenisista odnotował dwanaście asów i wykorzystał trzy z ośmiu okazji na przełamanie, raz tracąc swój serwis.

Myślę, że wczoraj byłem bardziej agresywne i bardziej grałem w korcie – odniósł się do zwycięstwa nad Dodigiem, Raonic. – Dzisiaj także chodziłem do przodu, ale byłem mnie skuteczny.