Doha: Berdych z Dżokoviciem o finał

/ Jacek Kułakowski , źródło: , foto: AFP

Tomasz Berdych uległ dotychczas Novakowi Dżokoviciowi 21 razy, w tym ostatnio 8-krotnie z rzędu. Czech będzie miał okazję przełamać passę porażek już w piątek w półfinale Qatar ExxonMobil Open.

Czwartego dnia turnieju w Katarze Novak Dżoković rozegrał pojedynek z Leonardo Mayerem. Serb kontrolował przebieg spotkania w pierwszym secie, wygrywając 6:3. Przeciwnik z Argentyny nie złożył jednak broni i w pierwszym gemie drugiej partii zdobył przełamanie, które utrzymał aż do stanu 5:4. Wtedy lider światowego rankingu podniósł poziom gry, wygrał 3 gemy po kolei i zamknął spotkanie wyniki 6:3, 7:5.

Berdych w ćwierćfinale pozbawił nadziei młodego Kyle’a Edmunda na osiągnięcie najlepszego wyniku w karierze. Obecnie szósty w rankingu tenisista, urodzony u naszych południowych sąsiadów, zanotował 7 asów i wygrał 6:3, 6:2.

Przed Czechem stoi teraz bardzo trudne zadanie. W piątek spotka się w półfinale z liderem rankingu, z którym ostatni raz wygrał w 2013 roku, w ćwierćfinale turnieju ATP 1000 w Rzymie.

Bardzo ciekawe spotkanie rozegrał również Rafael Nadal. Hiszpan potrzebował aż 2 godzin i 8 minut na pokonanie Rosjanina Andrieja Kuzniecowa 6:3, 5:7, 6:4. 24-latek z podmoskiewskiej Bałaszichy zanotował 40 winnerów, przy 38 niewymuszonych błędach, a u Nadala bilans ten wyniósł 22-22.

Przed zejściem z kortu tenisista z Majorki chwalił rywala: – Kuzniecow grał momentami świetne piłki, więc ciężko było kontrolować mecz. Jego returny były niesamowite, a poziom gry bardzo wysoki. Na szczęście udało mi się zagrać dobry trzeci set, z dobrą intensywnością.
Numer dwa turnieju spotka się teraz z Illą Marczenko, pogromcą Davida Ferrera z rundy pierwszej. Ukrainiec prezentuje świetną grę od początku turnieju, dzisiaj wygrał z „siódemką” z rozstawienia Jeremy’m Chardy’m 6:3, 7:6(3), w godzinę i 36 minut.

Ćwierćfinały singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Leonardo Mayer (Argentyna) 6:3, 7:5
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Andriej Kuzniecow (Rosja) 6:3, 5:7, 6:4
Illa Marczenko (Ukraina) – Jeremy Chardy (Francja, 7) 6:3, 7:6(3)
Tomas Berdych (Czechy, 3) – Kyle Edmund (Wielka Brytania) 6:3, 6:2

Półfinały debla:
P. Petzschner, A. Peya (Niemcy, Austria, 4) – J.-J. Rojer, H. Tecau (Holandia, Rumunia, 1) 7:6(5),6:2
F. Lopez, M. Lopez (Hiszpania, 3) – J. Murray, B. Soares (Wlk. Brytania, Brazylia, 2) 3:6, 6:3, 10-5