Paryż: Wawrinka ogrywa Nadala i zagra z Dżokoviciem

Stan Wawrinka wygrała z Rafaelem Nadalem 7:6(8), 7:6(7) i o awans do finału turnieju „Masters 1000” w Paryżu zmierzy się w Novakiem Dżokoviciem. W drugim półfinale dojdzie do konfrontacji Andy Murraya i Davida Ferrera.

Piątek okazał się niezwykle ekscytującym dniem rywalizacji w paryskiej hali „Bercy”, a mecze ćwierćfinałowe „zahaczyły” jeszcze o sobotę, gdyż Wawrinka i Nadal skończyli po północy.

Spotkanie to znakomicie rozpoczęło się dla Nadala, który już w gemie otwarcia doprowadził do przełamania i długo utrzymywał przewagę. Wawrinka przy stanie 3:5 i własnym podaniu wybronił setbola, a w kolejnym gemie odrobił stratę przełamania. Ostatecznie doszło do niezwykle emocjonującego tie breaka. Szwajcar wybronił w nim dwa kolejne setbole, a sam wykorzystał drugą okazję na skończenie partii.

W drugim secie to Wawrinka nie wykorzystał prowadzenia 5:3 i znów doszło do zaciętej rozgrywki tie breakowej. Nadal prowadził w niej 6-4 i 7-6; ale Szwajcar ponownie za każdym razem wychodził z opresji, zaś przy pierwszym meczbolu popisał się znakomitym passing shotem.

Dla Wawrinki był to udany rewanż za dotkliwą porażkę z Nadalem w ćwierćfinale turnieju w Szanghaju, trzy tygodnie temu (2:6, 1:6). Pochodzącym z Lozanny tenisista wygrał z Hiszpanem dopiero po raz trzeci w ich szesnastej konfrontacji.

W półfinale Stan Wawrinka zmierzy się Novakiem Dżokoviciem i będzie to ich druga konfrontacja od pamiętnego finału Roland Garros (w sierpniu, w Cincinnati Setb wygrał 6:4, 6:1). W ćwierćfinale paryskiego turnieju lider rankingu pokonał Tomasza Berdycha 7:6(3), 7:6(8), notując dwudziesty wygrany mecz z rzędu. Czech w tie breaku drugiej partii nie wykorzystał dwóch setboli (w tym jednego przy własnym podaniu).

Trzysetowe konfrontacje miały miejsce w dwóch pozostałych ćwierćfinałach. Andy Murray wygrał z Richardem Gasquetem 7:6(7), 3:6, 6:3 i dopiero po raz pierwszy w karierze awansował do półfinał turnieju „Masters 1000” w Paryżu.

O finał Szkot zagra z Davidem Ferrerem. Hiszpan wygrał z pogromcą Rogera Federera – Johnem Isnerem. Tenisista z wyspy Jawa wygrał pierwszego seta 6:3, a w drugim prowadził 5:3 i 40-15 przy własnym podaniu. Amerykanin zdołał odrobić straty i wygrać w tie breaku 8-6.

W decydującym secie Isner miał jednak problemy żołądkowe i nie był w stanie rywalizować na pełnych obrotach, w efekcie czego ugrał tylko dwa gemy.