Bazylea: niesamowity powrót Nadala

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W poniedziałek w Bazylei Rafael Nadal pokazał, że w tenisie nie ma sytuacji bez wyjścia. Przegrywał z Lukasem Rosolem 1:6, 4:5 i 0-30, a i tak zdołał awansować do drugiej rundy.

W pierwszym secie kibice zgromadzenie w szwajcarskiej hali przecierali oczy ze zdumienia. Rafael Nadal był tłem dla świetnie dysponowanego Lukasa Rosola i w ciągu 23 minut dał się dwukrotnie przełamać i przegrał seta 1:6. Niewiele zabrakło ,a druga odsłona miałaby podobne zakończenie. Hiszpan stracił podanie już w pierwszym gemie, a później długo nie mógł nawet pomarzyć o break poincie. Ba, w piątym gemie sam musiał znów bronić się przed przełamaniem. Punkt zwrotny nadszedł w ostatniej chwili. Rosol serwował po zwycięstwo w meczu, prowadził już 30-0, gdy Nadal zerwał się do ataku i przy drugim break poincie odrobił stratę. Po chwili Hiszpan pewnie utrzymał podanie i po najdłuższym gemie całego pojedynku i przy trzeciej piłce setowej zwyciężył 7:5 i doprowadził do wyrównania w meczu.

Wydawało się, że końcówka drugiego seta bezwzględnie przechyli szalę zwycięstwa na stronę Nadala. Szczególnie, że Hiszpan świetnie zaczął trzecią partię, szybko zdobył przełamanie i prowadził 3:0. Rosol jednak nie odpuszczał i w siódmym gemie odrobił stratę. Ostatecznie doszło do tiebreaka, w którym Czech prowadził 3-0 i 4-2, ale ostatecznie i tak lepszy okazał się mistrz z Manacor. Po zmianie stron Rafael Nadal wywalczył pięć punktów z rzędu i po 2 godzinach i 17 minutach gry awansował do drugiej rundy.

Oprócz rozstawionego z "trójką" Nadala w poniedziałek w Bazylei nie grali faworyci całego turnieju. Jednak wszystkie dotychczasowe mecze pierwszej rundy kończyły się w trzech setach. Dominic Thiem pokonał Robina Haase, choć pierwszą odsłonę przegrał 0:6. Po zaciętej walce Adrian Mannarino wygrał z Viktorem Troickim, a w pojedynku wieczoru, ku niezadowoleniu gospodarzy, Henri Laaksonen uległ Donaldowi Youngowi.

We wtorek mecz pierwszej rundy turnieju ATP World Tour 500 w Bazylei rozegra Jerzy Janowicz, który spotka się z Philippem Kohlschreiberem. Udział w imprezie zainauguruje również Roger Federer. Szwajcar, który w drugiej rundzie może zagrać ze zwycięzcą pojedynku Polaka i Niemca, zmierzy się z Michaiłem Kukuszkinem.

Rafael Nadal (Hiszpania, 3) – Lukas Rosol (Czechy) 1:6, 7:5, 7:6(4)
Adrian Mannarino (Francja, Q) – Viktor Troicki (Serbia) 4:6, 7:5, 7;6(3)
Donald Young (USA) – Henri Laaksonen (Szwajcaria, WC) 6:2, 3:6, 6:4
Dominic Thiem (Austria) – Robin Haase (Holandia, Q) 0:6, 7:6(5), 7:5