Szanghaj: trudny test Nadala, porażka Ferrera

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Tie break trzeciego seta zadecydował o zwycięstwie Rafaela Nadal nad Ivo Karloviciem, w drugiej rundzie turnieju „Masters 1000” w Szanghaju. Z imprezą pożegnał się rozstawiony z „siódemką” David Ferrer, a bez straty seta mecze wygrali Novak Dżoković, Andy Murray oraz Stan Wawrinka.

Nadal i Karlović dostarczyli dzisiaj kibicom dużej dawki emocji. Niespodzianką zapachniało już w gemie otwarcia, gdy Hiszpan stracił serwis. „Wieżowiec” z Chorwacji prowadził 5:3, ale od tego momentu jego gra się całkowicie załamała. Nadal wygrał cztery kolejne gemy, przegrywając w nich łącznie dwie piłki!

""

W drugim secie do przełamań nie doszło. Leworęczny tenisista z Majorki w dziewiątym gemie „wyciągnął” z 0-40, ale w tie breaku skuteczniejszy okazał się Karlović. W decydującej partii żaden z tenisistów nie miał nawet jednej okazji na przełamanie. W tie breaku też przez dłuższy czas pilnowali serwisu. Kluczowa okazała się piłka przy 4-4, gdy 36-latek z Zagrzebia odnotował podwójny błąd. Nadal takiej okazji nie zmarnował i pewnie wygrał dwie kolejne piłki przy swoim podaniu. Mecz trwał dwie godziny oraz 43 minuty.

Myślę, że zagrałem dobry mecz – ocenił Nadal, którego w trzeciej rundzie czeka konfrontacja z Milosem Raonic’iem. – Jedyną negatywną rzeczą był pierwszy gem w meczu. Tak naprawdę to on zagrał dobrze w pierwszym secie, także w tym pierwszym gemie.

Kolejne imponujące zwycięstwo w Azji odnotował Novak Dżoković. Lider rankingu w 62 minuty pokonał Martina Kliżana 6:2, 6:1, wykorzystując pięć z dziesięciu okazji na przełamanie i raz tracąc własne podanie.

""

Kliżan jest bardzo błyskotliwym zawodnikiem – przyznał Serb. – Wiedziałem to wychodząc na kort. Potrafi grać naprawdę szybko, ale ma też tendencje do dużej ilości niewymuszonych błędów i tak też dzisiaj było. Ułatwił on mi dzisiaj życie. Starałem się serwisem rozrzucać go po korcie. Grałem tak mocno jak trzeba było. Wystarczyło to do zwycięstwa.

O awans do ćwierćfinału Novak Dżoković zagra z Feliciano Lopezem. Leworęczny Hiszpan wygrał z Dominikiem Thiemem 6:7(4), 7:6(6), 6:3.

Bez większych problemów w trzeciej rundzie zameldował się Andy Murray. Wicelider rankingu w 73 minuty wygrał ze Stevem Johnsonem 6:2, 6:4. Amerykanin rozpoczął spotkanie od zdobycia breaka, ale Szkot szybko przejął inicjatywę.

""

Czuję się dobrze – przyznał po zwycięstwie Murray, dla którego był to pierwszy mecz od wrześniowego półfinału Pucharu Davisa. – Myślę, że od początku dobrze się poruszałem po korcie i czysto uderzałem piłkę. Jestem zadowolony z tego w jaki sposób grałem i jak czuje się moje ciało.

Andy Murray w trzeciej rundzie zmierzy się z kolejnym Amerykaninem, rozstawionym z „trzynastką” Johnem Isnerem, który pokonał Davida Goffina 6:3, 7:6(5).

Serię zwycięstw w Azji kontynuuje Stan Wawrinka. Mistrz z Tokio, w swoim pierwszym spotkaniu w Szanghaju pokonał Viktora Troickiego 7:6(3), 6:3. W pierwszej partii Serb nie wykorzystał prowadzenia 4:1.

Sporo napracować musiał się Tomasz Berdych. Rozstawiony z numerem pięć Czech wygrał z Jackiem Sockiem 7:6(3), 4:6, 6:4. W pierwszej partii Berdych zdołał „wyciągnąć” ze stanu 1:3. Amerykanin był z kolei blisko odrobienia strat w samej końcówce meczu. Przy 5:4 w trzecim secie Berdych wybronił trzy break pointy (w tym dwa od 15-40) i ostatecznie wykorzystał trzeciego meczbola. O awans do ćwierćfinału Czech zagra z Gilles Simonem.

Jedynym rozstawionym tenisistą, który pożegnał się w środę z turnieju w Szanghaju, był David Ferrer. Hiszpan okazał się bezradny w konfrontacji z Bernardem Tomic’iem, przegrywając 4:6, 2:6. Tym samym mocno utrudnił sobie wyścig o występ w Finałach ATP w Londynie.

Bernard Tomic en route to a 64 62 victory over 7th seed David Ferrer @SHRolexMasters That puts him into 3RD pic.twitter.com/pS8ogpVE8n

Bernard Tomic (Australia) – David Ferrer (Hiszpania, 7) 6:4, 6:2
Rafael Nadal (Hiszpania, 8) – Ivo Karlović (Chorwacja) 7:5, 6:7(4), 7:6(4)
Milos Raonic (Kanada, 9) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania) 6:4, 6:7(3), 7:6(5)
Gilles Simon (Francja, 10) – Leonard Mayer (Argentyna) 6:7(0), 6:4, 6:2
Richard Gasquet (Francja, 11) – Vasek Pospisil (Kanada) 6:4, 3:6, 6:4
Kevin Anderson (RPA, 12) – Fabio Fognini (Włochy) 6:3, 7:6(1)
John Isner (USA, 13) – David Goffin (Belgia) 6:3, 7:6(5)
Feliciano Lopez (Hiszpania, 15) – Dominic Thiem (Austria) 6:7(4), 7:6(6), 6:3

Druga runda debla:
M. Matkowski, N. Zimonjić (Polska, Serbia, 3) – N. Kyrgios, B. Tomic (Australia) 6:7(4), 6:4, 10-8
R. Bopanna, Ł. Kubot (Indie, Polska, 8) – D. Inglot, R. Lindstedt (Wielka Brytania, Szwecja) 6:3, 7:6(4)

R. Klaasen, M. Melo (RPA, Brazylia, 6) – K. Anderson, J. Chardy (RPA, Francja) 6:2, 6:3
D. Nestor, E. Roger-Vasselin (Kanada, Francja, 7) – L. Paes, J. Peers (Indie, Australia) 6:3, 6:1