Pekin: Cuevas lepszy od Berdycha

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

Już na pierwszej rundzie zakończył występ w Pekinie Tomas Berdych. Czech przegrał z Pablo Cuevasem 4:6, 4:6, co było największą niespodzianką środowych meczów. Nie zawiedli Hiszpanie – David Ferrer i Rafael Nadal.

Jedno przełamanie w każdym secie wystarczyło Urugwajczykowi, aby pokonać faworyzowanego i rozstawionego z numerem dwa Czecha. Berdych sporo straci, bo rok temu w Pekinie dotarł do finału. W 2011 roku był tam najlepszy. W starciu z Cuevasem zanotował 16 uderzeń kończących i aż dwa razy więcej niewymuszonych błędów, co nie mogło dać mu przepustki do drugiej rundy.

Ostatnie miejsce w drugiej rundzie zapewnił sobie Ivo Karlović. Chorwat po dwóch wyrównanych partiach pokonał Guillermo Garcię-Lopeza. W pierwszej Hiszpan zdołał odrobić stratę przełamania, ale chwilę potem znów przegrał podanie i przegrał 5:7. Drugi set rozstrzygnął się dopiero w tie breaku, w którym Chorwat nie dał rywalowi szans, oddając mu zaledwie punkt.

Problemów z awansem nie mieli dwaj inni Hiszpanie – David Ferrer i Rafael Nadal. Pierwszy z nich pokonał Lukasa Rosola. W pierwszej partii Czech był blisko szczęścia, bo z przełamaniem prowadził 5:4. Nie wykorzystał jednak szansy na wygranie seta, a potem przegrał w tie breaku. Druga odsłona przebiegała już pod dyktando Ferrera, który szybko objął prowadzenie 3:0 i wygrał ostatecznie do dwóch. W meczu Nadala z Vaskiem Pospisilem doszło tylko do jednego przełamania. Pierwszy set zakończył się tie breakiem, którego Hiszpan zwyciężył do trzech, broniąc kilkanaście minut wcześniej piłki setowej. W drugiej partii udało mu się znaleźć sposób na serwis Kanadyjczyka i zwyciężył 6:4.

Obaj awansowali już do trzeciej rundy turnieju, podobnie jak ich kolejni przeciwnicy – Jack Sock i Yen-Hsun Lu. Amerykanin po zwycięstwie 6:3, 6:1 nad Andreasem Haiderem-Maurerem zmierzy się z Nadalem, a reprezentant Tajwanu po pokonaniu Viktora Troickiego zagra z Ferrerem.