US Open: Fognini odrabia dwusetową stratę i znów wygrywa z Nadalem!

Fabio Fognini, po niesamowitym spektaklu, wygrał w trzeciej rundzie US Open z Rafaelem Nadalem 3:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:4! W piątek z imprezą pożegnało się jeszcze dwóch innych tenisistów z Top 10 – David Ferrer oraz Milos Raonic.

Nadal i Fognini zagrali ze sobą w tym roku już po raz czwarty (wszystkie wcześniejsze mecze miały miejsce na kortach ziemnych), a Hiszpan zdołał wygrać tylko raz. Ponadto w trakcie ich ostatniego meczu (w finale w Hamburgu, wygranym przez „Rafę”) doszło między tenisistami do konfliktu. To wszystko niewątpliwie stanowiło dodatkowy „smaczek” ostatniego spotkania sesji wieczornej na Arthur Ashe Stadium.

Dwa pierwsze sety nie zwiastowały jednak wielkich emocji. Zobaczyliśmy co prawda sporo efektownego tenisa i zaciętych gemów, ale w kluczowych momentach pewniejszy był Hiszpan. Gdy w trzeciej partii Nadal jako pierwszy zdobył przełamanie i prowadził już 3:1, wydawało się, że spektakl zbliża się ku końcowi.

""

Nie mający nic do stracenia Fognini poprawił jednak skuteczność, doprowadził do stanu 3:3, a w dziesiątym gemie po raz drugi przełamał byłego lidera rankingu. Już w gemie otwarcia czwartego seta Nadal doprowadził do przełamania, ale i tym razem nie zapewniło mu to końcowego sukcesu. Włoch szybko odrobił straty, a od wyniku 3:3 przegrał zaledwie cztery punkty.

Prawdziwą kulminacją tego spektaklu okazał się set piąty. Obaj tenisiści wznieśli się na wyżyny, co zapewniło nam fantastyczne widowisko z niecodzienną dramaturgią. Siedem z dziesięciu gemów kończyło się w tej partii breakami. Nadal trzykrotnie odrabiał stratę przełamania. Przy stanie 4:4 Fognini po raz kolejny przełamał serwis rywala, popisując się czterema nadzwyczajnymi „winnerami”. Po zmianie stron Włoch wytrzymał presję, chociaż trochę pomógł mu w tym Hiszpan, który od stanu 30-30 dwa razy wyrzucił piłkę w aut.

""

Rafael Nadal po raz pierwszy w karierze przegrał spotkanie, w którym prowadził 2-0 w setach. Dla Fabio Fogniniego był to z kolei pierwszy wygrany mecz na korcie twardy z tenisistą z czołowej dziesiątki rankingu.

O awans do ćwierćfinału Włoch zagra z kolejnym reprezentantem Hiszpanii – Feliciano Lopezem. Leworęczny tenisista z Toledo wygrał ze słabo dysponowanym Milosem Raonic’iem (nr 10) 6:2, 7:6(4), 6:3.

W czwartej rundzie nie zagra rozstawiony z numerem siedem David Ferrer, który przegrał z Jeremy Chardym 6:7(6), 6:4, 3:6, 1:6. Spotkanie to nie stało na najwyższym poziomie, a dwukrotny półfinalista US Open odnotował aż 35 niewymuszonych błędów, przy zaledwie 11 „winnerach”.

""

Pierwszy trudniejszy test przeszedł w piątek Novak Dżoković. Lider rankingu wygrał z Andreasem Seppi 6:3, 7:5, 7:5. Serb przy 5:4 w trzecim secie nie utrzymał podania (przy break pointcie odnotował podwójny błąd), ale zdołał wygrać dwa kolejne gemy.

Niestety piąty dzień US Open przyniósł kolejnego krecza. W czwartym secie pojedynku z Roberto Bautistą Agutem zszedł z kortu rozstawiony z „czternastką” David Goffin. Belg w świetnym stylu wygrał dwa pierwsze sety (6:2 i 7:5), ale następnie wyraźnie osłabł, trzecią partię przegrał 3:6, a przy stanie 1:3 w czwartej zrezygnował z dalszej rywalizacji.

Trzecia runda singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Andreas Seppi (Włochy, 25) 6:3, 7:5, 7:5
Jeremy Chardy (Francja, 27) – David Ferrer (Hiszpania, 7) 7:6(6), 4:6, 6:3, 6:1
Fabio Fognini (Włochy, 32) – Rafael Nadal (Hiszpania, 8) 3:6, 4:6, 6:4, 6:3, 6:4
Marin Czilić (Chorwacja, 9) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:7(5), 7:6(1), 6:3, 6:7(3), 6:1
Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 23) – David Goffin (Belgia, 14) 6:2, 7:5, 3:6, 1:3 i krecz
Feliciano Lopez (Hiszpania, 18) – Milos Raonic (Kanada, 10) 6:2, 7:6(4), 6:3
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 19) – Serhij Stachowski (Ukraina) 6:3, 7:5, 6:2
Benoit Paire (Francja) – Tommy Robredo (Hiszpania, 26) 7:6(3), 6:1, 6:1