Winston-Salem: Herbert w finale

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Pierre-Hugues Herbet zagra w Winston-Salem o pierwszy tytuł ATP w karierze. Francuz w półfinale pokonał rozstawionego reprezentanta gospodarzy Steve’a Johnsona, choć był już jedną nogą za burtą. W finale zmierzy się z Kevinem Andersonem.

Herbet przegrał pierwszego seta 3:6, a w drugim znalazł się w wyjątkowo niekorzystnym położeniu, kiedy Amerykanin prowadził 2:0 po przełamaniu w pierwszym gemie i miał dwa break pointy na 3:0. 24-letni kwalifikant bronił oba, utrzymał podanie i wrócił do gry. Odłamał na 3:2, a następnie doprowadził do trzeciej partii, wygrywając tie breaka 7-5.

W decydującym secie Herbert od początku dyktował warunki. Wyszedł na prowadzenie 3:1 i nie oddał go już do samego końca spotkania. Wręcz przeciwnie: jeszcze je powiększył za sprawą kolejnego przełamania. Zwycięstwo tenisista znad Sekwany zwieńczył gemem serwisowym wygranym do 0.

24-latek stopniowo się rozkręcał. – We Francji nazywamy taki początek „diesel”. Nie zawsze jest łatwo odnaleźć rytm na samym początku – przyznał. – W drugim secie zagrałem niesamowitego gema przy podaniu rywala i układ sił się zmienił. To dodało mi pewności siebie. Przełamałem po trzech wygrywających returnach, więc to nie było tak, że on grał słabo. Po tym powiedział sobie, że mogę wygrać.

O premierowy tytuł ATP Herbert zagra z Kevinem Andersonem. Południowoafrykański tenisista gra w Winston-Salem z „dwójką” i jak przystało na tenisistę z drugiej „10” światowego rankingu, kolejnych rywali odprawa bez większych kłopotów. Z Malkiem Jazirimi, podobnie jak z Borną Coriciem i Jerzym Janowiczem, wygrał w dwóch setach.

Tunezyjczyk natychmiast ruszył do ataku i w pierwszym gemie miał nawet trzy break pointy. Anderson wszystkie obronił, hamując zapędy rywala, co tak łatwo mu nie przyszło. – Szacunek dla niego. Wyszedł i szalał. To było ciekawe, bo kiedy ostatnio z nim grałem, był zdecydowanie bardziej nastawiony na defensywę i stał daleko za linią – mówił świeżo upieczony finalista.