Cincinnati: Federer znów najlepszy

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer został triumfatorem turnieju Western & Southern Open w Cincinnati. Szwajcar w finale pokonał 7:6(1), 6:3 Novaka Dżokovicia.

Turniej w Cincinnati był w wykonaniu doświadczonego Szwajcara wyjątkowy. Po raz pierwszy w jego karierze udało mu się pokonać dwóch najwyżej notowanych tenisistów w drodze do tytułu. W półfinale wygrał z rozstawionym z "dwójką" Andy’m Murrayem, a w finale okazał się lepszy od lidera rankingu ATP Novaka Dżokovicia.

W decydującym pojedynku Federer zastosował ofensywną taktykę. Atakował od początku meczu, co szczególnie opłaciło mu się w tiebreaku. Wywalczył minibreaka na 3-1 i przewagi nie oddał już do końca – w secie otwarcia odnotował 20 kończących zagrań i wygrał 16 z 21 akcji przy siatce.

Ostateczne rozstrzygnięcie zapadło dość szybko. W drugiej odsłonie 34-letni Szwajcar przełamał podanie Serba na początku seta, gdy Dżoković przy break poincie popełnił podwójny błąd. Federer prowadził 3:0 i przewagi już nie oddał. Wygrał 6:3 i zapewnił sobie triumf w całej imprezie.

Dla Federera 87. wygrany turniej w cyklu ATP i 24. rangi ATP World Tour 1000. Szwajcara można również określić specjalistą od wygrywania Western & Southern Open. Na kortach w Cincinnati triumfował już bowiem siedmiokrotnie.