Cincinnati: szlagier w finale

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Novak Dżoković i Roger Federer zagrają o tytuł w Western & Southern Open. Serb stoczył w półfinale zacięty, trzysetowy pojedynek z Ołeksandrem Dołgopolowem, natomiast Szwajcar pokonał w dwóch setach Andy’ego Murray’a.

Dołgopolow już wcześniejszymi występami zapracował sobie na miano rewelacji rozgrywek w Cincinnati. Niewiele brakło, by Ukrainiec, który do turnieju przedzierał się przez eliminacje, a potem dostał wolny los w pierwszej rundzie (zastąpił Nishikoriego), walczył o tytuł. Kwalifikant znakomicie rozpoczął pojedynek z Dżokoviciem i wygrał pierwszego seta 6:4.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się w końcówce drugiej partii. Wydawało się, że lider światowego rankingu ma sytuację pod kontrolą, kiedy prowadził 5:3. Rywala nie zbiło to z tropu i zdołał zniwelować stratę, a w tie breaku, do którego doszło, prowadził już 3-0. – Wyglądało, że szala przechyla się na stronę Dołgopolowa – przyznał sam „Nole”. Najwyżej rozstawiony uczestnik turnieju uciekł jednak spod nożna i wygrał drugiego seta 7:6(5), a następnie trzeciego – już do 2.

Serb powiedział pod swoim adresem kilka gorzkich słów. – Nie jestem zadowolony ze swojego występu. Mimo wszystko, zwycięstwo to zwycięstwo. Zdołałem je odnieść, ponieważ przez cały czas walczyłem – zaznaczył.

W finale Dżoković musi wznieść się na wyżyny swoich możliwości, jeśli chce już w tym roku przejść do historii tenisa jako triumfator wszystkich dziewięciu turniejów ATP World Tour Masters 1000. Do takiego obrotu sprawy na pewno postara się nie dopuścić Roger Federer, z którym to przyjdzie grać Serbowi. Zwłaszcza, że w Cincinnati broni tytułu. Szwajcar dzień po dniu spotka się z dwoma czołowymi tenisistami świata. W półfinale pokonał bowiem klasyfikowanego na drugiej pozycji w rankingu ATP Andy’ego Murray’a.

Siedemnastokrotny triumfator turniejów wielkoszlemowych szybko, bo już w trzecim gemie, zaliczył decydujące dla losów pierwszego seta przełamanie. Później tylko utrzymywał podanie i wygrał partię 6:4. W drugiej żaden z zawodników nie pozwolił sobie na stratę serwisu, co zaowocowało tie breakiem. Federer zakończył pojedynek za drugim meczbolem przy stanie 7-6.