Bastad: zaskakujący wynik finału

/ Agnieszka Śrutwa , źródło: własne/atpworldtour.com, foto: AFP

Benoit Parie w finale SkiStar Swedish Open pokonał faworyzowanego Tommy’ego Robredo. Mecz zakończył się w dwóch setach wynikiem 7:6(7), 6:3. Zwycięstwo w Bastad to pierwszy triumf Francuza w zawodowej karierze.

Pierwszy set pojedynku przebiegał zgodnie z regułą serwisu, bez jakichkolwiek przełamań. Rozstrzygnął go dopiero tie-break, w którym rywale zdobywali punkt po punkcie. Mimo kilku breaków, żaden z zawodników nie wypracował wyraźnej przewagi w „dogrywce”. Przełamanie serwisu Robredo, nastąpiło przy stanie 8:7 dla Francuza i Parie zdobył decydujący o losach partii punkt. Tym samym ustanowił wynik meczu na 1:0 w setach.
W drugiej odsłonie, o zwycięstwie Francuza zadecydowało zaledwie jedno przełamanie. Większość gemów miała „gładki” przebieg. Dopiero przy stanie 3:2 dla Parie doszło do zaciętej walki. Ostatecznie Robredo stracił serwisowego gema i do końca meczu nie miał już szans na odrobienie straty. Set zakończył się wynikiem 6:3 dla Francuza. Wygrana 7:6(7), 6:3 zapewniła Parie pierwsze w zawodowej karierze zwycięstwo w turnieju ATP.

Statystyki meczu jednoznacznie wskazują na większą skuteczność Francuza. Zaserwował on 5 asów, przy zaledwie jednym Hiszpana. Miał też dużo wyższy procent trafionego pierwszego podania, po którym zdobywał większość wygranych punktów. Cały mecz trwał 93 minuty, z których aż 56 przypadło na pierwszą partię.

Przed meczem rozstawiony z nr 2 Robredo wydawał się być faworytem. Doświadczony Hiszpan w przeszłości dwukrotnie triumfował w Bastad (w 2006 i 2008 roku). Natomiast Parie dopiero po raz trzeci w życiu i po raz pierwszy od dwóch lat awansował do finału rozgrywek z cyklu ATP World Tour, tym samym zapewniając sobie szansę na debiutancki triumf. Rywali dzieliła też spora różnica w rankingu ATP – Hiszpan jest obecnie klasyfikowany na 21. miejscu, podczas gdy Francuz zajmuje dopiero 62. lokatę.
W drodze do finału Parie pokazał klasę, pokonując najpierw rozstawionego z nr 1 Davida Goffina, a następnie obrońcę tytułu Pablo Cuevasa. Finałowa wygrana z Robredo potwierdziła jego znakomitą dyspozycję.

Za zwycięstwo Francuz zainkasował 80,000€ oraz 250 punktów do klasyfikacji ATP, co z pewnością zapewni mu znaczny awans. Hiszpan musi pocieszyć się kwotą 42,100€. Finalista otrzymał też 150 punktów do rankingu.