Newport: Tomic zatrzymany przed rodaka

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W Newport rozpoczął się ostatni w sezonie turniej ATP na kortach trawiastych. Trudną przeprawę w pierwszej rundzie miał rozstawiony z „dwójką” Ivo Karlović, a niespodziewaną porażkę odnotował Bernard Tomic.

Karlović to ubiegłoroczny finalista turnieju Hall of Fame Teniis Championships (mecz o tytuł przegrał w tie breaku trzeciego seta z Lleytonem Hewittem). W tym roku ciężki egzamin przeszedł już w pierwszym meczu, w konfrontacji z Ilją Marczenko. W dwóch pierwszych setach obaj tenisiści skutecznie pilnowali podania. W pierwszym tie breaku górą był doświadczony Chorwat (7-4). Drugi tie break miał bardziej zacięty przebieg. Ukrainiec wybronił w niej meczbola (przy podaniu Karlovicia!), zwyciężając 8-6.

W siódmym gemie trzeciego seta Karlović doprowadził do jedynego w meczu breaka, do końca pewnie pilnując serwisu. Obaj tenisiści odnotowali w tym spotkaniu po 11 asów.

Największą niespodzianką pierwszego dnia turnieju była porażka rozstawionego z numerem trzy Bernarda Tomica. Niepokorny Australijczyk uległ niżej notowanemu rodakowi, John-Patrickowi Smithowi 3:6, 5:7. Spotkanie trwało 70 minut.

To był bardzo ciężki mecz – ocenił 156. w rankingu Australijczyk. – To wspaniałe zwycięstwo. Znamy się odkąd byliśmy dziećmi, świetnie się dogadujemy. Zawsze ciężko jest grać przeciwko przyjacielowi.

Miejsce w najlepszej szesnastce turnieju zapewnił sobie w poniedziałek rozstawiony z numerem siedem Steve Johnson. 25-letni reprezentant gospodarzy wygrał z Michaelem Berrerem 6:7(6), 6:1, 6:2.

Zawsze wspaniale jest odnotować zwycięstwo – ocenił Johnson, którego czeka teraz konfrontacja z Tatusuma Ito. – Będę pracował nad swoją grą, by jeszcze lepiej zaprezentować się w środę.

Ivo Karlović (Chorwacja, 2) – Ilja Marczenko (Ukraina) 7:6(4), 6:7(6), 6:4
John-Patrick Smith (USA) – Bernard Tomic (Australia, 3, WC) 6:3, 7:5
Steve Johnson (USA, 7) – Michael Berrer (Niemcy) 6:7(6), 6:1, 6:2
Jarre Donaldson (USA) – Austin Krajicek (USA) 6:7(5), 6:3, 6:2
Alejandro Falla (Kolumbia) – Adrian Menedez-MacEiras (Hiszpania) 6:1, 7:5
Tatsuma Ito (Japonia) – Noah Rubin (USA, WC) 6:3, 6:7(7), 6:4