Wimbledon: Gasquet lepszy od Wawrinki!

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Richard Gasquet kosztem mistrza Rolanda Garrosa Stana Wawrinki zagra w półfinale Wimbledonu. Francuz wyeliminował Szwajcara po niesamowicie emocjonującym piątym secie. Jego rywalem będzie Novak Dżoković, który pewnie pokonał Marina Czilicia.

Wawrinka do spotkania z Gasquetem przystępował ze znakomitym bilansem na tegorocznych The Championships. Przed ćwierćfinałowym pojedynkiem nie stracił ani jednego seta. Kiedy jednak zaczął tracić, pożegnał się z rozgrywkami.

Triumfator Rolanda Garrosa źle wszedł w spotkanie. Popełnił w otwierającej partii 14 niewymuszonych błędów i pierwszy przegrany set stał się faktem. Zimny prysznic podziałał na Szwajcara korzystnie, bo po wygranych 6:4 i 6:3 zbliżył się do półfinału. Gasqueta to nie zbiło z pantałyku. To on zaliczył decydujące przełamanie w czwartym secie i doprowadził do piątego.

Francuz wykazał się stalowymi nerami, broniąc break pointa na początku decydującej rozgrywki. Kiedy przełamał Wawrinkę na 5:3, wystarczyło mu utrzymać podanie. Szwajcar jednak natychmiast odłamał i wygrał gema serwisowego na 5:5. Przy stanie 9:9 czwarty tenisista świata miał break pointa, który mógł przesądzić o jego zwycięstwie. Gasquet uciekł jednak spod noża, a turniejową „czwórkę” niewykorzystana szansa zbiła z tropu. W kolejnym gemie Wawrinka popełnił kilka błędów, po których rywal miał trzy meczbole. Dopiero za trzecim podejściem zakończył pojedynek.

""

29-latek po wykorzystaniu piłki meczowej padł na kolana. Tak celebrował drugi w karierze awans do półfinału Wimbledonu. Pierwszy osiągnął w 2007 roku. Uległ wtedy późniejszemu triumfatorowi Rogerowi Federerowi. W piątek Gasqueta czeka nie mniej trudne zadanie. Spotka się z Novakiem Dżokoviciem.

Serb udowodnił, że dramatyczny, pięciosetowy mecz z Kevinem Andersonem nie zostawił żadnego śladu, a przede wszystkim że jest w wielkiej formie. Marina Czilicia pokonał spokojnie, w trzech setach – w każdym zaliczając po jednym przełamaniu.

Dla lidera światowego rankingu to wyjątkowe zwycięstwo – 50. na Wimbledonie a zarazem 650. w karierze. – Mam nadzieję, że dysponuję tym dodatkowym biegiem. Wierzę, że to przyjdzie teraz, w półfinałach, najważniejszych meczach turnieju – mówił Serb.

""

Ćwierćfinały singla:
Novak Dżoković (Sebia, 1) – Marin Czilić (Chorwacja, 9) 6:4, 6:4, 6:4
Richard Gasquet (Francja, 21) – Stan Wawrinka (Szwajcaria, 4) 6:4, 4:6, 3:6, 6:4, 11:9