Stuttgart: zwycięski powrót Haasa

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

W Stuttgarcie Tommy Haas zaliczył zwycięski powrót do tenisa. 37-letni Niemiec po rocznej przerwie spowodowanej kontuzją ramienia rozegrał pierwszy oficjalny mecz, w którym pokonał Michaiła Kukuszkina 6:4, 7:5.

To było wyjątkowe uczucie, szczególnie, że nie wiedziałem, czego mogę się po sobie spodziewać – przyznał Tommy Haas. Dla 37-letniego Niemca był to pierwszy oficjalny mecz od zeszłorocznego Roland Garros. W ciągu 12-miesięcznej przerwy Haas leczył kontuzję ramienia, przez co kompletnie zniknął z rankingu ATP. Teraz wrócił. I to wrócił w dobrym stylu, zaczynając powrotną kampanię od wygranej przed własną publicznością.

Haas w pierwszej rundzie turnieju w Stuttgarcie pokonał 6:4, 7:5 Michaiła Kukuszkina. W całym meczu Niemiec dwukrotnie stracił podanie, a sam wywalczył cztery breaki. – Na pewno pozytywnym aspektem jest fakt, że byłem gotowy aby wyjść na kort i przekonać się, w jakim miejscu jestem – mówił Niemiec. – Oczywiście wiele mnie dzieli od optymalnej formy, ale liczę się z tym, że mogę jej już nigdy nie osiągnąć. Trzeba po prostu zacząć grać i przekonać się, co się wydarzy – tłumaczył były wicelider rankingu ATP.

Kolejnym sprawdzianem dla Haasa będzie mecz drugiej rundy, w którym zmierzy się z Bernardem Tomicem. Dla 22-letniego Australijczyka turniej w Stuttgarcie również ma emocjonalne znaczenie – to właśnie w tym niemieckim mieście przyszedł na świat zanim jego rodzina wyemigrowała do Australii. Rozstawiony z "piątką" Tomic w pierwszej rundzie wygrał 6:3, 7:6(5) z Janem-Lennardem Struffem.

Z rozstawionych tenisistów pewne zwycięstwo odniósł Viktor Troicki. Grający z "ósemką" Serb pokonał w ciągu zaledwie trzech kwadransów debiutującego w rywalizacji na trawie Bornę Corica. Odpadł natomiast rozstawiony z "siódemką" Dominic Thiem, który przegrał w dwóch setach z niemieckim kwalifikantem Mischą Zverevem. Zwycięstwo odniósł również młodszy brat Mischy, Alexander. Uznawany za przyszłość niemieckiego tenisa 18-latek pokonał 3:6, 6:2, 6:3 Mate Pavicia.

Zwycięstwo odniósł też Marcos Baghdatis. Wygrywając 6:3, 6:4 z Lukasem Rosolem, Cypryjczyk zapewnił sobie możliwość rywalizacji z Rafaelem Nadalem. Hiszpan w pierwszej rundzie miał wolny los.

We wtorek do drugiej rundy turnieju ATP w Stuttgarcie awansował także Jerzy Janowicz.

Jerzy Janowicz (Polska) – Dustin Brown (Niemcy, Q) 6:7(5), 6:4, 6:3
Bernard Tomic (Australia, 5) – Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:3, 7:6(5)
Mischa Zverev (Niemcy, Q) – Dominic Thiem (Austria, 7) 7:6(4), 6:2
Viktor Troicki (Serbia, 8) – Borna Corić (Chorwacja) 6:2, 6:0
Marcos Baghdatis (Cypr) – Lukas Rosol (Czechy) 6:3, 6:4
Tommy Haas (Niemcy, WC) – Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 6:4, 7:5
Andreas Haider-Maurer (Austria) – Maximilian Marterer (Niemcy, WC) 7:6(5), 6:3
Alexander Zverev (Niemcy, WC) – Mate Pavić (Chorwacja, Q) 3:6, 6:2, 6:3