Roland Garros: Federer i Wawrinka grają dalej; porażka Verdasco po tenisowym thrillerze

/ Michał Jaśniewicz , źródło: rolandgarros.com/własn, foto: AFP

Roger Federer i Stan Wawrinka zapewnili sobie miejsce w trzeciej rundzie Roland Garros. Po emocjonującej walce ze zmaganiami pożegnał się Fernando Verdasco.

Tenisową ucztę zaserwowali na korcie im. Suzanne Lenglen Roger Federer i Marcel Granollers. 57. w rankingu Hiszpan w drugim secie prowadził 4:2, a w trzecim 2:0. Szwajcar za każdym razem zdołał odrobić jednak stratę przełamanie, triumfując 6:2, 7:6(1), 6:3.

""

Spotkanie dostarczyło wielu widowiskowych akcji, zarówno z głębi kortu, jak i przy siatce. Federer odnotował w meczu 38 „winnerów”, przy 34 niewymuszonych błędach. W trzeciej rundzie rywalem wicelidera rankingu będzie Damir Dżumhur. Bośnia pokonał dzisiaj Marcosa Baghdatisa 6:4, 6:3, 4:6, 6:2.

Większe doświadczenie pomaga mi przystąpić do gry bardziej zrelaksowanym – mówił zaraz po spotkaniu tenisista z Bazylei. – Teraz lepiej wiem jak się przygotować. Do meczu pierwszej rundy podchodzę bez paniki. Przeszło 10 lat temu martwiłem się praktycznie o wszystko – czy nie pogubię się na korcie, czy moja gra będzie dobra, czy rywal nie zagra swojego najlepszego tenisa.

Pierwszego seta w turnieju stracił Stan Wawrinka. Ubiegłoroczny mistrz Australian Open w konfrontacji z Duszanem Lajoviciem zaprezentował bardzo nierówny tenis (11 asów, 9 podwójnych błędów; 53 zagrania wygrywające, 52 niewymuszone błędy), zwyciężając 6:3, 6:4, 5:7, 6:3.

""

W trzeciej rundzie rywalem Stana Wawrinka będzie jedna z rewelacji turnieju – Steve Johnson. 55. w rankingu Amerykanin w pierwszej rundzie wyeliminował w pięciu setach rozstawionego z numerem 26 Guillermo Garcię Lopeza; a dzisiaj znakomicie wytrzymał presję w konfrontacji z Serhijem Stachowskim. Amerykanin pokonał reprezentanta Ukraina 2:6, 6:3, 7:6(5), 7:6(6).

Najbardziej jak dotąd zacięty mecz w turnieju rozegrali Benjamin Becker i Fernando Verdasco. Rozstawiony z numerem 32 Hiszpan prowadził 2-1 w setach i 5:3 w czwartej partii, ale to niemiecki tenisista zwyciężył w całym spotkaniu 6:4, 0:6, 1:6, 7:5, 10:8, wykorzystując już pierwszego meczbola. Spotkanie trwało trzy godziny oraz 16 minut.

""

Bez większych problemów w trzeciej rundzie turnieju zameldowali się Kei Nishikori oraz Gilles Simon. Rozstawiony z numerem pięć Japończyk pokonał Thomaza Bellucciego 7:5, 6:4, 6:4 i o awans do najlepszej szesnastki powalczy z Benjaminem Beckerem. Grający z „dwunastką” reprezentant gospodarzy ograł zaś Martina Klizana 7:5, 6:2, 6:3.

Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Marcel Granollers (Hiszpania) 6:2, 7:6(1), 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 5) – Thomaz Bellucci (Brazylia) 7:5, 6:4, 6:4
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 8) – Duszan Lajović (Serbia) 6:3, 6:4, 5:7, 6:3
Gilles Simon (Francja, 12) – Martin Klizan (Słowacja) 7:5, 6:2, 6:3
Benjamin Becker (Niemcy) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 32) 6:4, 0:6, 1:6, 7:5, 10:8
Tejmuraz Gabaszwili (Rosja) – Juan Monaco (Argentyna) 6:4, 6:4, 6:2
Damir Dżumhur (Bośnia i Hercegowina) – Marcos Baghdatis (Cypr) 6:4, 6:3, 4:6, 6:2, 6:4
Steve Johnson (USA) – Serhij Stachowski (Ukraina) 2:6, 6:3, 7:6(5), 7:6(6)

Gilles Muller (Luksemburg) – Paolo Lorenzi (Włochy) 4:6, 4:6, 7:6(1), 7:6(5)