Rzym: problemy Dżokovicia, szczęście Goffina

/ Antoni Cichy , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Novak Dżoković przegrał pierwszego seta z Thomazem Belluccim, ale w ćwierćfinale Internazionali BNL d’Italia zagra. Szybciej z rywalami uporali się Rafael Nadal i Roger Federer. Po wycofaniu się z turnieju Andy’ego Murray’a, do 1/4 finału awansował David Goffin.

27-letni Brazylijczyk napędził w czwartek stracha liderowi światowego rankingu. Serb podobnie jak w drugiej rundzie w meczu przeciwko Nicolasowi Almagro potrzebował trzech setów do wygranej – dziewiętnastej z rzędu. W pierwszej partii „Djoko” stracił serwis przy podaniu na 6:5. Do przełamania powrotnego nie zdążył już doprowadzić. Nie pozwolił sobie jednak na kolejny moment słabości i od początku drugiej partii kontrolował sytuację.

Trzeci set przysporzył najwięcej emocji. Obrońca tytułu po breaku na 4:2 był na najlepszej drodze do zwycięstwa, ale Bellucci zaliczył przełamanie powrotne. Dżoković nie pozostał dłużny i znów wygrał gema serwisowego rywala. Wygrał 6:3. Na taryfę ulgową nie może liczyć, bo o półfinał zagra z Keiem Nishikorim.

Japończyk na mączce doznał w tym sezonie tylko jednej porażki i to z późniejszym triumfatorem turnieju w Madrycie, Andy’m Murray’em. W czwartek pokonał 6:4, 6:3 Viktora Troickiego.

W dwóch setach spotkania rozstrzygnęli też Roger Federer i Rafael Nadal. Szwajcar zwyciężył 6:3, 7:5 rozstawionego z „piętnastką” Kevina Andersona, a Hiszpan 6:4, 6:4 turniejową „szesnastkę” Johna Isnera. Obu w ćwierćfinałach czekają trudne spotkania, zwłaszcza drugiego tenisistę globu, który zmierzy się z Tomasem Berdychem. „Rafa” trafił na Stana Wawrinkę, a ten w Wiecznym Mieście radzi sobie lepiej niż w Madrycie.

Czwartą parę półfinałową stworzą David Ferrer i David Goffin. 33-latek bez problemu wygrał 6:1, 6:3 z rodakiem Guillermo Garcią-Lopezem. Jego kolejny rywal w czwartek w ogóle nie wyszedł na kort, a zwycięstwo bez gry zawdzięcza Andy’emu Murray’owi, który wycofał się z turnieju.