Rzym: Federer, Murray i Nadal grają dalej

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Roger Federer, Rafael Nadal i Andy Murray bez straty seta awansowali do trzeciej rundy zmagań w Rzymie. Z turniejem pożegnało się dziś aż pięciu tenisistów rozstawionych, a wśród nich Grigor Dimitrow oraz Jo-Wilfried Tsonga.

Z grona wielkich faworytów, którzy dzisiaj zaprezentowali się na korcie centralnym Foro Italico, najwięcej pracy miał Roger Federer. Szwajcar wygrał z Pablo Cuevasem 7:6(3), 6:4. W całym meczu doszło tylko do jednego przełamania, wywalczonego przez tenisistę z Bazylei w piątym gemie drugiej partii.

Federer po raz drugi wygrał w maju z Cuevasem. Niespełna dwa tygodnie temu dokonał tej sztuki w finale turnieju w Stambule (także na nawierzchni ziemnej).

Zdaję sobie sprawę, że w przeciwieństwie do lat poprzednich, tym razem nie jestem faworytem, ale kto by się tym tak naprawdę przejmował – przyznał szczerze Federer, który o awans do ćwierćfinału zagra z Kevinem Andersonem. – Cieszę się ze zwycięstwa w moim pierwszym meczu. Na tym tylko się koncentrowałem, szczególnie po ubiegłym tygodniu [porażka w drugiej rundzie w Madrycie –red.] oraz ubiegłorocznym starcie tutaj [porażka w drugiej rundzie]. W obu przypadkach nie wykorzystywałem meczboli. Cieszę się więc ze zwycięstwa tego wieczoru.

Imponujące otwarcie turnieju zanotował Rafael Nadal. Siedmiokrotny triumfator Internazionali BNL d’Italia pokonał dzisiaj Marsela Ilhana 6:2, 6:0. „Rafa” wygrał w tym meczu 92 procent piłek po pierwszym podaniu i wybronił oba break pointy.

Gram coraz lepiej – ocenił Nadal, którego czeka teraz rywalizacja z Johnem Isnerem. – Muszę potwierdzać to wynikami i tak też zrobiłem w ubiegłym tygodniu. W ostatnim czasie nie zdarzyło mi się grać dwa tygodnie z rzędu na odpowiednio wysokim poziomie, ale dzisiaj był dobry początek. Jestem z tego zadowolony.

Dziesiąty mecz z rzędu na kortach ziemnych wygrał Andy Murray. Triumfator z Monachium i Madrytu w drugiej rundzie turnieju w Rzymie pokonał Jeremy’ego Chardy 6:4, 6:3. Szkot wykorzystał w tym spotkaniu trzy z pięciu okazji na przełamanie i skutecznie pilnował serwisu.

W trzeciej rundzie Andy Murray zagra z Davidem Goffinem. 24-letni Belg pokonał rozstawionego z „trzynastką” Jo-Wilfrieda Tsongę 6:2, 4:6, 7:5. W trzecim secie Francuz prowadził 5:3 i nie wykorzystał trzech meczboli (w tym jednego przy własnym podaniu). Goffin może być pewny awansu z dwudziestego na co najmniej dziewiętnaste miejsce rankingu ATP (najwyższe w karierze).

Wiele radości lokalnej publiczności sprawił Fabio Fognini. Faworyt gospodarzy, po bardzo widowiskowym spektaklu, pokonał Grigora Dimitrowa 7:6(9), 4:6, 6:0. Był to już ich trzeci tegoroczny pojedynek na kortach ziemnych i pierwsze zwycięstwo Włocha. O miejsce w ćwierćfinale Fognini powalczy z Tomasem Berdychem.

Serię czterech kolejnych porażek przerwał w Rzymie Viktor Troicki. Serb w pierwszej rundzie wygrał zaciętą batalię z Bernardem Tomic’iem (wszystkie trzy sety rozstrzygały się w tie breakach), a dzisiaj odesłał do domu rozstawionego z numerem jedenaście Feliciano Lopeza (6:7, 6:4, 6:3). Troicki w pojedynku z leworęczny Hiszpanem odnotował szesnaście asów i wybronił 6 z 7 break pointów.

David Goffin (Francja) – Jo-Wilfired Tsonga (Francja, 13) 6:2, 4:6, 7:5
Thomaz Bellucci (Brazylia) – Roberto Bautista Agut (Hiszpania, 14) 1:6, 6:1, 6:4
John Isner (USA, 16) – Leonardo Mayer (Argentyna) 7:6(6), 6:4
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 6:4, 6:3

Druga runda debla:
J. Marray, J. Peers (Wielka Brytania, Australia) – M. Matkowski, N. Zimonjić (Polska, Serbia, 4) 7:6(4), 7:5
K. Anderson, J. Chardy (RPA. Francja) – B. Bryan, M. Bryan (USA, 1) 6:1, 7:5
I. Dodgi, M. Melo (Chorwacja, Brazylia, 2) – M. Donati, S. Napolitano (Włochy, WC) 6:4, 6:3
M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania, 5) – N. Almagro, G. Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:4, 6:4
J. Cabal, R. Farah (Kolumbia) – A. Peya, B. Soares (Austria, Brazylia, 7)
N. Kyrgios, J. Sock (Australia, USA) – S. Bolelli, F. Fognini (Włochy, 8) 2:6, 6:1, 10-4

Pierwsza runda debla:
R. Bopanna, F. Mergea (Indie, Rumunia) – L. Mayer, J. Monaco (Argentyna) 6:3, 6:4