Dubaj: Murray zatrzymany przez 18-latka

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Borna Corić w Dubaju przegrał już jeden mecz, ale miano szczęśliwego przegranego wykorzystuje znakomicie. W czwartek pokonał 6:1, 6:3 Andy’ego Murraya i awansował do półfinału. Pozostali faworyci nie zawiedli.

Notowany obecnie na 84. miejscu w rankingu ATP Borna Corić zmagania w Dubaju rozpoczynał od eliminacji. W ich finałowej fazie uznał wyższość Fabrice Martina, ale do imprezy głównej dostał się jako szczęśliwy przegrany. Uśmiech losu 18-letni Chorwat przekuł w jeden z największych sukcesów w karierze. Najpierw wywalczył sobie miejsce w ćwierćfinale, a w nim wręcz rozgromił jednego z najlepszych tenisistów świata, Andy’ego Murraya.

Trzeba uczciwie przyznać, że rozstawiony z "trójką" Szkot jak tylko mógł ułatwiał zadanie Coricowi. Przy 15 wygrywających piłkach Murray odnotował aż 55 niewymuszonych błędów. W konsekwencji 18-letni Chorwat triumfował 6:1, 6:3 i został pierwszym nastoletnim półfinalistą turnieju w Dubaju od czasów Rafaela Nadala.

To na pewno jedno z moich największych zwycięstw – mówił Corić. – Próbowałem po prostu utrzymać dobry poziom gry i wytrzymywać w wymianie tak długo, jak to możliwe. Myślę, że mi się to udało. Ponadto bardzo dobrze się poruszałem. Znacznie mniej zadowolony ze swojego występu był Andy Murray. – On zagrał bardzo solidnie, a ja popełniałem wiele błędów, od początku do końca meczu., we wczesnych fazach wymian, za bardzo się spieszyłem – komentował porażkę Szkot.

Półfinałowym rywalem Chorwata będzie Roger Federer. Sześciokrotny zwycięzca imprezy w Dubaju w czwartek spędził na korcie tylko 20 minut. W tym czasie wygrał pierwszego seta meczu z Richardem Gasquetem 6:1, po czym Francuz poddał spotkanie z powodu kontuzji pleców. – Wiem coś o bólu pleców, wiem jak okropnie się z nim gra i jak łatwo pogorszyć sprawę – współczuł swojemu rywalowi Federer. – W takich sytuacjach lepiej nie ryzykować.

Drugą parę półfinałową tworzą Novak Dżoković i Tomas Berdych. Rozstawiony z "jedynką" Serb kontynuuje serię ekspresowych zwycięstw. Na pokonanie Marsela Ilhana potrzebował zaledwie 49 minut. Tureckiemu kwalifikantowi oddał tylko dwa gemy i wygrał 6:1, 6:1. Więcej problemów miał Berdych. Grający z "czwórką" Czech stoczył kolejny trzysetowy bój, tym razem z Serhijem Stachowskim. Zwycięstwo Berdycha nie było jednak poważnie zagrożone – w trzeciej partii triumfował z przewagą podwójnego przełamania, wygrywając ostatecznie 6:3, 4:6, 6:2.

Kolejna szansa na wygranie biletów na mecz Pucharu Davisa, który w Płocku rozegrają reprezentacji Polski i Litwy! Wytypuj liczbę gemów w spotkaniu Novaka Dżokovicia z Tomaszem Berdychem – szczegóły konkursu

Ćwierćfinały singla:
Novak Dżoković (Serbia, 1) – Marsel Ilhan (Turcja, Q) 6:1, 6:1
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Richard Gasquet (Francja) 6:1 i krecz
Borna Corić (Chorwacja, LL) – Andy Murray (Wielka Brytania, 3) 6:1, 6:3
Tomas Berdych (Czechy, 4) – Serhij Stachowski (Ukraina) 6:3, 4:6, 6:2

Ćwierćfinały debla:
J.J. Rojer, H. Tecau (Holandia, Rumunia, 2) – R. Lindstedt, M. Matkowski (Szwecja, Polska) 4:6, 7:5, 10-7
D. Inglot, F. Mergea (Wielka Brytania, Rumunia) – B. Bryan, M. Bryan (USA, 1) 7:6(6), 2:6, 10-8
R. Bopanna, D. Nestor (Indie, Kanada, 4) – J. Marray, J. Peers (Wielka Brytania, Australia) 6:4, 7:5
A.U.H. Qureshi, N. Zimonjić (Pakistan, Serbia) – J. Chardy, L. Rosol (Francja, Czechy) 6:1, 6:2